שמנים אתריים להרגעה – כלים נפלאים מהטבע שאני באמת מאמינה בהם

שמנים אתריים איכותיים הם, מבחינתי, ארגז כלים טבעי ויעיל שיכול ממש לעזור להרגיע להרפיה ורוגע, הפחתת מתח ושיפור התחושות הנפשיות. מה שיפה בהם הוא שהשימוש בהם יכול להיות מקביל ולעזור לדברים נוספים – למשל שמן מסוים שעוזר לחטא ולחזק את המערכת החיסונית הוא גם חלק מקבוצת שמנים אתריים להרגעה. שמנים אתריים מופקים מצמחים ושימשו במשך מאות שנים בהצלחה ברפואה הטבעית בזכות תכונותיהם הטיפוליות, שכבר מוכחות קלינית בהרבה מקרים. בפוסט הזה, אספר לכם על היתרונות של שימוש בשמנים אתריים איכותיים להרפיה, הפחתת מתח ורווחה נפשית, ואשתדל כמובן לתת עצות וידע מעשי איך להשתמש בהם ביעילות.

שמנים אתריים להרגעה, הרפיה והפחתת מתח

שמנים אתריים להרפיה כללית

כשאנחנו רפויים ושמחים, אנחנו מתפקדים כל כך הרבה יותר טוב. להפך, כשאנחנו לחוצים, התפקוד יורד, הבריאות הפיזית והרגשית נפגעת, בקיצור, שווה להשקיע ולהגיע להרפיה. אני מאמינה ששמנים אתריים איכותיים עוזרים ליצור סביבה רגועה ושלווה, שיכולה לעזור לך להירגע ולהפחית חרדה. הנה כמה מהשמנים האתריים הטובים ביותר שניתן להשתמש בהם להרפיה:

 • שמן לבנדר: לבנדר הוא אחד מהשמנים האתריים המרכזיים להרפיה. יש לו השפעה מרגיעה על הגוף והנפש, וידוע גם ביכולתו לשפר את השינה. הכי טוב הוא לפזר אותו באופן קבוע בחדר עם מבער או דיפיוזר או לדלל אותו שמן נשא כגון שמן חוחובה או שקדים, ולעשות איתו עיסוי מרגיע, שפועל פעמיים – גם המגע מרגיע, וגם הלבנדר.
 • שמן קמומיל: שמן קמומיל הוא עוד שמן חשוב להרפיה. יש לו ארומה מתוקה, פרחונית, והוא ידוע בתכונותיו המרגיעות. לתה קמומיל יש אפקט דומה, והוא נגיש יותר. אפשר לאייד שמן קמומיל בחלל החדר, להוסיף כמה טיפות לאמבט, או לעשות עיסוי מרגיע.
 • שמן ברגמוט: לשמן ברגמוט יש ריח פרשי והדרי שיכול לעזור להפחית מתח וחרדה. הוא ידוע גם ביכולתו לשפר את מצב הרוח ולקדם כניסה למצב של רגיעה נפזית. השימוש בו הוא כמו בלבנדר והקמומיל.
 • שמן מנטה: לשמן מנטה יש ריח מרענן וממריץ שיכול לעזור להפחית מתח ולקדם רגיעה. הוא ידוע גם ביכולתו לשפר את הבהירות הנפשית והמיקוד שהרבה פעמים נפגעים במהלך תקופה של סטרס, ומזינים מעגל חוזר של אי בהירות – סטרס – אי בהירות מוגברת.
 • שמן לבונה: שמן לבונה ידוע בתכונותיו המרגיעות ויכול לעזור להפחית מתח וחרדה. יש לו ארומה "עציית" חזקה, שבדילול מתאים יכולה ממש לעזור לקדם תחושות של רגיעה. 
 • שמן ילנג ילנג: לשמן ילנג ילנג יש ארומה מתוקה ופרחונית שיכולה לעזור להפחית מתח וחרדה. הוא ידוע גם ביכולתו לשפר את מצב הרוח ולהביא לרגיעה. 
 • שיטות השימוש דומות לשימוש בלבנדר או בקמומיל.

שמנים אתריים לשיפור מצב הרוח

הרבה פעמים מתח הוא דווקא תופעת לוואי של מצב רוח לא משהו. לפעמים שיפור מצב הרוח עם שמנים אתריים יכול ממש לשפר את תחושת המתח ולהרגיע מאוד בעקיפין.

שמנים טובים לשיפור מצב הרוח ולכן ולהרגעה:

שמן תפוז מתוק: לשמן התפוז יש ריח רענן, שמח ומרומם שיכול לעזור לשפר את מצב הרוח. הוא ידוע גם ביכולתו להפחית מתח וחרדה. 

שמן רוזמרין: לשמן רוזמרין יש ריח עשבוני ועוצמתי שיכול לעזור לשפר את הבהירות המנטלית והמיקוד. הוא ידוע גם ביכולתו להפחית מתח וחרדה.

שמן מרווה: שמן מרווה (וגם צמח המרווה בתה, למשל) יכול לעזור לקדם רגיעה ולהפחית מתח. הוא ידוע גם ביכולתו לשפר את מצב הרוח ולשפר את מצב ההרגשה. 

טיפים לשימוש בשמנים אתריים באופן כללי

קודם כאשר משתמשים בשמנים אתריים להרגעה, חשוב להשתמש בשמנים באיכות גבוהה, טהורים וללא תוספים. 

הנה כמה טיפים לשימוש בשמנים אתריים:

 1. שמנים אתריים מתחברים אלינו ברמה האישית והרגשית וכל אחד מגיב אליהם אחרת. אם נכנסת לחדר שמפוזר בו שמן מסויים, אפילו שהוא מומלץ להרגעה, והתחושה הראשונית הייתה רתיעה – השמן הזה לא בשבילך כרגע. אם נוצר געגוע ורצון לחזור לשמן מסויים, תחושת נחמה – זה שמן שהנפש והגוף שלכם רוצים עכשיו.
 2. בשימוש על הגוף, לעיסוי למשל, חשוב לדלל את השמנים בשמן בסיס כמו חוחובה, המפ, שקדים מתוקים או חמאת קוקוס אורגנית.
 3. דילול שמן אתרי איכותי: יחס הדילול המומלץ לשמנים אתריים הוא 2-3 טיפות שמן אתרי לכל כפית שמן נשא.
 4. בדיקת רגישות: לפני מריחת שמנים אתריים על העור (גם מדוללים), מומלץ לשים על אזור קטן ולא חשוף בעור, כדי לראות שאתם מגיבים טוב לשמן, והוא מרגיע במקום לגרות.
 5. מבער שמן אתרי או דיופיוזר הם כלים יעילים ונוחים שמאפשרים להשתמש בשמנים אתריים להרפיה ולהפחתת מתחים כל הזמן בחלל החדר – גם באתר שלנו ניתן למצוא מבערים איכותיים בעבודת יד.
 6. אם את בהריון או מניקה, כדאי לקבל יעוץ פרטני של מומחית ארומתרפית, כדי לוודא שהשימוש שלך בשמנים אתריים הוא בטוח.

מאחלת לכולנו ימים רגועים, רפויים, מלאי שמחת חיים וטוב! שהקסם והשפע של השמנים האתריים יגיע לכולם וישפר לכולנו את איכות חיינו.