דף הבית Home Soap Making Guide 1

המדריך (השלם) להכנת סבון טבעי בבית

מה הקשר בין סבון טבעי, קרם ברולה, ושני טון לבנדר?

סבון קרם ברולה?

לא לגמרי ברור מהו, אבל זו עובדה שקיים קשר נסתר בין סבון טבעי איכותי ואוכל טוב. כמו קרם ברולה חם במסעדת יוקרה, סבון איכות מפנק יודע לעורר את החושים בתחושות מענגות – קרמיות עשירה ומזינה, ניחוחות מפקחי לב ומקפיצי חושים, ומעבר לכל הנאה גדולה שמגיעים לכפית או למקלחת הראשונה. לכן, זה לא מפתיע שהתחושה כשעומדים מול מבחר מפתה של סבונים טבעיים איכותיים ומול ויטרינה של קונדיטוריה מוקפדת ומוצלחת היא כמעט זהה. פשוט עומדים נפעמים ואי אפשר להחליט עם מה להתחיל. רוצים לטעום ממש יותר מהכול, וממש לא פשוט להחליט על מה אפשר לוותר, כי, מה לעשות, לרוקן את החנות אי אפשר…

הכנת סבון טבעי בבית -פרויקט בסדר גודל קינוחי

אם נמשיך לזרום עם קו המחשבה הזה, אז לא מפליא שתהליך הכנת סבון טבעי בבית דומה מאוד להחלטה, מהסוג שקופצות על רובינו מידי פעם, להשתגע וללכת על "פרוייקט" קינוחי יוצא דופן מאחד מספרי הבישול הנוצצים שבדרך כלל בעיקר מפארים את המדף. יום אחד מיוחד, פשוט מחליטים ללכת עם הלב, נגד כל ההיגיון והשכל הישר, ולהכין את ה-"מרקיז" ארבע סוגי שוקולד עם קרם אגוזי לוז ואגסים ביין קינוח לבן שכבר שנה קורץ לכל המשפחה מהתמונה הזו שפרוסה על שתי עמודים בשער הקינוחים. זה אותו סיפור בדיוק עם הכנת סבון בבית. המדריך הזה נכתב על מנת ללוות, ללמד ולעודד אתכם משלב החלום ועד ההתפעלות מהסבון הטבעי המוכן.

הכנת סבון טבעי איכותי בבית דורשת אותו סוג החלטה: ללכת על פרוייקט מהנה שסופו סבון מיוחד ומהנה, שתפור בדיוק לחלום האישי שלכם. וזה, אגב, היתרון הגדול של הכנת סבון טבעי בעצמכם. בבית יש לכם את חופש היצירתי מוחלט להכין את הסבון שתמיד חלמתם עליו, בלי שום פשרות, כמו גם את הוודאות שבאמת רק החומרים המשובחים ומוצלחים ביותר נכנסו לסיר. למעשה, אם תרצו להשקיע בחומרי הגלם, תוכלו ליצור סבון טוב יותר מרוב מה שאפשר לקנות היום בשוק, כי הרבה יצרנים של סבון טבעי משלבים גם חומרי גלם זולים יותר בנוסחא משיקולים כלכליים (חומרי גלם יקרים = סבון יקר = שוק יוקרה קטן). לכן, איכות הסבון תהיה לחלוטין תחת שליטתכם, ומדריך הזה נשתדל לתת לכם את כל הידע לבחור את החומרים המתאימים ביותר עבורכם.

סבון טבעי עם רקע של עלים טבעיים

חלק ב' – תהליך הכנת סבון טבעי:

מבט העל נחסוך מכם את ההקדמה האינצקלופדית על שלבי התפתחות הסבון והשימוש בו בהיסטוריה האנושית – אתם מוזמנים לגשת לגוגל להעשרה נוספת בזמנכם הפנוי.

סיבון (sapofinication): הבסיס לסבון טבעי

סיבון (sapofinication) הוא תהליך טבעי, די פלאי, שקורה כאשר משלבים שלושה מרכיבים יסודיים: א. שומן, ב. בסיס (הכוונה לחומר בסיסי, בניגוד לחומצה, שיש לו PH גבוה), ג. ותנועה פיזית של ערבוב וערבול. בתנאים לא מסובכים, שבהם סביר שתשלטו מתוך שינה בסוף המדריך הזה, כאשר מערבבים את השומן עם הבסיס ומערבלים, נוצרת מסה של סבון טבעי במרקם של "מעדן חלב" או פודינג חם, שאותה יוצקים לתוך תבנית להתקרר ולהתייצב. לאחר כמה שבועות התהליך הכימי של החיבור בין השומן לבסיס מסתיים לגמרי, ומה שיש לכם בידיים זה סבון נפלא מוכן לשימוש. כמובן שיש עוד הרבה להסביר, אבל זו התמונה הכללית.

למי אתם קוראים שומן?!

לשמחתנו הרבה, מאחורי המושג המאיים "שומן" מסתתרת קבוצה מופלאה ורחבה של חומרי גלם מפתים, שלפחות אצל טבחים וחובבי סבון מעוררת תחושות של צפייה והתרגשות. בין החברים הבולטים בחבורה אפשר למצוא למשל – שמן זית, שמן שקדים מתוקים, חמאה שיאה, שמן נבט חיטה, שמן קוקוס, שמן אבוקדו, שמן קוקויי, שמן חוחובה. הרשימה מתרחבת למאות סוגי שמנים, שלכל אחד תכונות טבעיות ייחודיות ומופלאות שבתוצאה סופית משפעילות על הסבון שנעשה מהם ותורמות למגוון עצום של סבונים טבעיים שניתן נייצר עם תכונות הקצפה, הזנה וטיפוח שונות ומיוחדות.

חלק ג' – איך מבשמים סבונים טבעיים ומה ההתלהבות משמנים אתריים?

הכול הולך אחרי האף

חוץ מהתכונות הפיזיות של הסבון הטבעי (הזנה, הקצפה, טיפוח, ניקיון), כמובן שגם הריח מהווה תכונה בעלת חשיבות עליונה. זה נושא קצת רגיש בתעשיית הסבון הטבעי, משום שחומרי הריח הטבעיים המשובחים ביותר, שמניים אתריים טהורים, עולים המון-המון כסף. לשם הדגמה, מחירים של מעל 700 ₪ לליטר מאפיינים הרבה מאוד מהשמנים האתריים שנחוצים לייצור סבון טבעי, ויש גם כמה שמנים אתריים שעולים כפול ויותר. לכן, חיתוך פינות וקיצורי דרך נפוצים מאוד בתחום חומרי הריח בסבון. אגב, כל היצרנים של סבון תעשייתי פשוט מפגיזים בחומרי ריח סינטטי חזקים וזולים וגומרים את כל העניין בנוק אוט לכיס, וגם לאף ולבריאות.

שני טון לבנדר בבקבוק שמן אתרי קטן

בכל מקרה, מאחר שאנחנו מתכוונים ליצור סבון מעולה, אנחנו מתמקדים בשמניים האתריים. שמן אתרי הוא בעצם מיצוי טבעי של שמנים הנמצאים בתוך צמחים, שהם מקור הריחות המופלאים שיש לצמחים השונים. כידוע, נדרשים כמויות עתק של צמחים להפקת מעט מאוד שמן אתרי, שזו הסיבה למחירים האסטרנומיים. עוד אחת ממתנות הבורא היא המגוון העצום של אלפי הצמחיים הריחניים שקיימים בטבע, ומהם ניתן להפיק שמנים אתריים. לכל צמח יש כמובן את הריח שלו, הנעים והמושך בפני עצמו (או שלא, תלוי כמובן בטעם האישי). בנוסף, ולא פחות חשוב – לכל שמן אתרי טבעי יש תכונות ריפוי ומניעה של מחלות נפוצות ואפילו של מחלות מאוד רציניות, כמו גם השפעה עוצמתית להפליא על מצב הרוח והרגש. לא נוכל להיכנס לפירוט עשרות השמנים השימושיים והנפוצים במסגרת המדריך הזה (אבל יש מידע בחלק חומרי הגלם של המדריך – בפיתוח), אך בשביל זה יש תחום שלם שנקרא ארומתרפיה, שוב, שאלו את גוגל.

סיכום ביניים קצר

השורה התחתונה היא שאיכות הסבון הטבעי שלכם תהיה מושפעת בעיקר מהרכב ואיכות השמנים הצמחיים שתבחרו, כמו גם מסוג השמנים האתריים שתחליטו לבשם את הסבון בהם. כמובן, שתהליך נכון הוא מרכיב קריטי פה, כי בעיות בטכניקה יובילו לרוב לכישלון מוחלט להגיע בסופו של דבר למשהו שדומה לסבון, או לסבון ירוד ואפילו מזיק (עודף בסיס שעלול להישאר בסבון). סיכום של הסיכום: המשיכו לקרוא כדי ללמוד איך עושים את זה כמו שצריך!

זהו סיימנו את ההקדמה – ממשיכים להיכרות עם המושגים הבסיסיים בהכנת סבון טבעי בבית, הכלים הדרושים, חומרי הגלם ולהכנה ממש.

כמו בכל תחום, גם בהכנת סבון יש ידע כללי בסיסי שמאוד עוזר לדעת לפני ששמים את הכפפות ומתחילים לעבוד. כתבנו את החלק הזה מתוך ההבנה שקצת רקע יכול להפיג הרבה מהערפל שסביב תהליך ההכנה של הסבונים הטבעיים.

סיבון:

אני לא יודע אם זה רק הדמיון האישי שלי, אבל אני מאמין שגילו לאבותינו את נפלאות הסבון ב"על האש" רגיל לגמרי. אולי מה שקרה זה שנשאר שומן בסיר, ולקחו אפר מדורה כדי לשפשף ולנקות אותו. הסיר היה עוד חמים ופתאום הם גילו שהעסק מקציף ומנקה. אלה בדיוק הדרישות להתרחשות הפלאית של תהליך הסיבון: שומן או שמן ("על האש"), בסיס (אפר מדורה), חמימות ותנועה.

מה שאנחנו עושים בהכנת סבון זה לחבר בסיס ושומן שיוצרים יחד תגובה, שמוגברת מאוד ע"י שימוש בחום ותנועה. הבסיס מפרק את המבנה המולקולארי של השמן ומאפשר לו להתגבש מחדש בתור סבון. השמן מנטרל את הבסיס. התוצאה היא נוזל סמיך שמתקשה לאורך כמה שעות, והופך לסבון.

בסיסיות/חומציות

מאחר ואנו צריכים להשתמש בבסיס חזק כדי להכין סבון טבעי, חשוב מאוד לדעת לשלוט בדיוק על מידת הבסיסיות או השומניות בסבון הסופי, כי טעויות במתכון או במדידה יכולות לגרום לבעיות משמעותיות.

אם הסבון בסיסי מדי, המשמעות היא שהבסיס "סיבן" את כל השמן במתכון ועוד נשארה כמות של בסיס "חופשי". סבון כזה עלול לייבש, לגרות את העור, ואפילו לצרוב. אם היה חסר בסיס, אז יישאר שמן לא מסובן בסבון, שזה דבר רצוי, אבל במידה. ראו פירוט בסעיף הבא.

סופרפאטינג

סופרפאטינג (superfatting) הוא מושג שאול מיצרני הסבון האמריקאים, שקשור לנוהג הנפוץ לעצב את המתכונים בכוונה כך שיישאר עודף שמן בסבון. השמן הלא מסובן נשאר בצורתו הטבעית, וכך תכונות ההזנה, הטיפוח והריפוי הטבעיות של השמנים פועלות במלוא העוצמה. מצד שני, אם העודף גדול מידי, הסבון מרגיש שומני, והשמנים הטבעיים נוטים להחמיץ ולהתקלקל. טווח תוספת השמן המקובל לרוב הוא 5-10 אחוז.

עמידות:

תכונת העמידות בסבון היא דרישה בסיסית. סבון עמיד לא נמס מהר בסביבה לחה ולכן יש לו אורך חיים מספק. אני מניח שכולנו נתקלנו בסבון שהופך עם הזמן לגוש חצי-מוצק ודי דוחה. רוב היצרנים משתמשים בשמן דקל למטרה הזו, משום שהוא יוצר סבון חלק ועמיד מאוד, שאינו נמס מהר מדי.

עושר והזנה:

בסופו של דבר, זה מה שאנחנו רוצים מהסבון הטבעי שאנחנו יוצרים – שייתן לנו עור נעים, רך, בריא ושמח. יש מגוון גדול להפליא של שמנים טבעיים בעלי תכונות הזנה וטיפוח מופלאות. אחד הדברים המרתקים ביותר בהכנת סבון הוא ללמוד על כולם! יש כל כך הרבה שמנים אקזוטיים ומרתקים שפשוט קשה להחליט מאיזה להכין סבון קודם. בין שמני ההזנה המקובלים והנפוצים בסבון הם שמן זית, שמן שקדים, שמן חוחובה, שמן קיק.

הקצפה:

זה לא קשור למידת הניקיון האמיתית, אבל בשביל שסבון ירגיש שהוא מנקה, הוא חייב להקציף טוב. תנסו פעם להשתמש בסבון שמרגיש כמו משחה שלא מקציפה ותראו שהחוויה לא יוצרת את הסיפוק הרצוי.

בדיוק לצורך כך נברא עץ הקוקוס, והשמן המופק ממנו הוא חומר הקצפה (וניקוי) מעולה בסבון. זה מה שגורם לשמן קוקוס להיות מרכיב חובה בהרבה מאוד סבונים טבעיים. החסרונות שלו הם שהוא מייבש מעט את העור והוא מסיס במים, ולכן חשוב מאוד לא להגזים עם הכמויות שלו במתכון ולאזן אותו עם שמנים מזינים ועמידים.

טרייס

טרייס (Trace) הוא מושג באנגלית שמתאר את השלב בהכנת הסבון כאשר הסבון מוכן למזיגה לתבניות. בתהליך הכנת הסבון מערבבים את השמנים עם הבסיס ואז מערבלים את הכול. בהתחלה זה מרגיש כמו מרק שמנת מיימי, אך ככל שהתהליך מתקדם, העיסה מסמיכה, ומתחילה לנטות לכיוון מעדן חלב סמיך.

כשהעיסה מגיעה למרקם שנראה סמיך, לקחים מעט ממנה עם כפית ומזלפים ממנה טיפה חזרה על העיסה. עם הטיפה עומדת מעל פני השטח כמה שניות ואז מאבדת גובה, הגעתם לטרייס והגיע הזמן למזוג את הסבון לתבניות. אם הטיפה צוללת ישר פנימה, דרוש עוד ערבול. מאידך, אם היא יוצרת גבעה קבועה, כדי למהר מאוד להעביר את הסבון לתבנית כי הוא עומד להתקשות לכם בסיר.

יישון

לאחר שהסבון נמזג לתבניות, הוא מתקשה לאורך כמה שעות. למחרת הוא כבר קשה במידה סבירה, אבל אסור עדיין להשתמש בו. התהליך הכימי של התרכבות השמן והבסיס עוד לא הסתיים במלואו, ועוד יכול להיות בסיס "חופשי" וצורב בסבון. לכן חשוב ליישן את הסבון לפחות שלושה שבועות לפני השימוש הראשון.

חלק ב' – תהליך ההכנה של סבון טבעי בבית, היכרות כללית

הכנת סבון טבעי בבית – איך עושים את זה?

כדי לפשט את הדברים, נתחיל מתיאור כללי של התהליך, ונפרט באופן כללי שלב אחר שלב איך מכינים סבון טבעי. זה ישמש לנו כעין מפת דרכים. אחר כך נצלול לתוך הבנה מעשית של הכנת סבון טבעי בבית, ונלמד, שלב אחר שלב, באופן מפורט וגדוש טיפים חשובים על הכנת סבון בבית (או שככה לפחות נדמה לנו). בסוף התהליך, כבר תדעו מה צריך לקרות כדי להכין סבון טבעי מעולה, מה החומרים הדרושים, מה הציוד הדרוש, ומה השלב ההכנה השונים – מאוסף חומרי גלם לסבון טבעי נפלא מוכן לשימוש.

הכנת סבון טבעי מעולה בראשי פרקים

תהליך הכנה של סבון טבעי, אחרי שמתנסים בו כמה פעמים הוא בעצם פשוט מאוד, ובהמשך לתיאוריית הקשר בין סבון לאוכל טוב שהזכרנו במבוא, דומה מאוד להכנה של פודינג.

 1. אוספים את חומרי הגלם השונים – שמנים צמחיים, תוספות (כגון עלי פרחים או בוץ ים המלח), סודה קאוסטית, שמנים אתריים – ושוקלים אותם לפי המתכון.
 2. ממיסים את השמנים הצמחיים בסיר גדול.
 3. מערבבים את הבסיס (סודה) עם כמות מדודה של מים, התערובת מתחממת מעצמה.
 4. מביאים את השמנים ואת מי הסודה לחום שווה, ואז מוסיפים את הסודה לסיר השמן.
 5. בעזרת בלנדר יד, מערבלים את התערובת עד שהיא מתחילה להסמיך למרקם של מעדן חלב דליל או פודינג נוזלי חם.
 6. מוסיפים ברגע האחרון את השמנים האתריים והתוספות, אם יש.
 7. יוצקים לתוך תבניות.
 8. ממתינים שלושה-ארבעה ימים, ומוציאים את הסבון שכבר התקשה היטב מהתבנית.
 9. במידה וצריך, חותכים לגודל ולצורה הרצויים.
 10. מיישנים במשך שלושה שבועות להשלמת התהליך הכימי במלואו.

זה לא נורא כמו שזה נשמע!

האמת, זה נראה כמו פרויקט מפחיד, והתהליך באמת לוקח זמן. מצד שני, שימו לב שכל שלב מצד עצמו הוא פשוט מאוד, ושזמן העבודה בפועל הוא מועט והעבודה קלה ונעימה. מצד שלישי, ההמתנה, ההמתנה הקשה עד שהסבון כבר מוכן. מה לעשות, קצת סבל מוסיף הרבה לתענוג!

חיתוך סבון מוצק טבעי של מיכל סבון טבעי

חלק ג' – הכלים הנדרשים להכנת סבון טבעי בבית

לבשל סבון

למרבה המזל, כפי שציינו קודם, הכנת סבון היא תהליך שדומה מאוד לבישול, ולכן הכלים הנדרשים גם מצויים ברוב המטבחים. הנה מה שתצטרכו.

מערבל מוט/יד/סטיק בלנדר

למי שלא מכיר את השם, מדובר בכלי קטן שמורכב ממנוע ומוט שבתחתיתו להב שמוכנס לתוך הדבר שמערבלים.

זה כלי יקר מפז בהכנת סבון. בעזרתו תהליך הערבול הופך למהיר, נקי ופשוט. אפשרויות אחרות

בלנדר – עובד יפה ומהר, אבל מלכלך מאוד את המטבח ואפשר לעשות רק כמויות קטנות כל פעם. מיקסר – מלכלך, כמויות קטנות ולוקח המון זמן לטרייס (יכול להגיע לחצי שעה). ידני – מלכלך, דורש ערבוב נמרץ ומתמיד במשך כחצי שעה ויותר. לא הכי פרקטי.

משקל מטבח דיגיטלי

חשוב מאוד לשקול את הכמויות במתכון בצורה מדויקת, בייחוד את הסודה הקאוסטית. לצורך העניין חייבים משקל מטבח בדיוק של לפחות 10גר'.

מדחום

יש למדוד את הטמפרטורות של תערובת השמנים ושל תמיסת הסודה (ראו: חלק ד' – תהליך הכנת סבון באופן כללי) לפני שמאחדים אותם ומתחילים לערבל. לצורך כך צריך מדחום שמגיע לטמפרטורות של 50 מעלות לפחות. בשעת הדחק אפשר לנסות פשוט להרגיש עם היד את הדופן של הכלי עם השמן והכלי עם הסודה כדי לבדוק אם הם פחות או יותר שווים, אבל התוצאות לא לגמרי אמינות.

תבניות

הרבה דברים יכולים להיות תבניות לסבון. בתור תבניות מאולתרות אנחנו ממליצים על תבניות חד פעמיות לאפייה מנייר (לא אלומיניום!) או תבניות סיליקון. צריך לשים לב לשתי דברים עיקריים: א. שהן לא יהיו עשויות מחומר שנהרס במגע עם סבון לא "בשל" (קאוסטי). מדובר בעיקר באלומיניום, שיוצר תגובה עם הסבון ותבניות מנייר פשוט שנרטב ונדבק לסבון או מתפרק לפני שהסבון מתקשה. ב. שיהיה אפשר לחלץ משם את הסבון לאחר שהוא יתקשה. לכן תבנית שניתן לקרוע או לפרק אידיאלית. כמו כן, תבנית גמישה כמו תבנית סיליקון עובדת יפה. בכל מקרה, התבנית לסבון צריכה להיות עשויה מחומר חלק לחלוטין.

סיר נירוסטה

יש צורך בסיר נירוסטה (לא אלומיניום) שיכיל את כל המרכיבים ברווח. צריך לקחת שולי בטחון בסיר כדי שלא יותזו נתזים של סבון קאוסטי בזמן הערבול וגם לקחת בחשבון שהסבון קצת "גדל" בזמן הערבול, כי הוא קולט אוויר, אבל לא בצורה דרמטית.

כמה מילים לפני שרצים לסירים

במתכון שנתאר פה נייצר ביחד 2.5 קילו סבון, שהם 20-25 חתיכות סבון כמו שקונים בחנות טבע.

אפשר להכפיל או לחלק את המתכון, אבל רצוי לא להכין פחות מחצי המתכון הזה, כי צריך מסה גדולה מספיק של חומר כדי שהכול יעבוד כמו שצריך.

למען הבהירות והזרימה, במתכון הזה ההוראות יהיו תמציתיות, ואנחנו מניחים שקראתם את כל החלקים הקודמים.

לכן, מאוד מומלץ לקרוא את כל ההקדמות על הכנת הסבון, המושגים, הכלים הדרושים להכנת סבון וכו' לפני שניגשים לעבודה. ואם קורה שמשהו במתכון לא ברור, חזרו אחורה לחלק המתאים.

הכלים הדרושים

סיר נירוסטה, 3.5-6 ליטר (לא אלומיניום – הוא ייהרס ויהרוס!)

עוד סיר נירוסטה, 2-4 ליטר (לא אלומיניום – הוא ייהרס ויהרוס!)

בלנדר יד/ בלנדר/ מיקסר

משקל דיגיטלי ביתי

מדחום (רצוי)

מרית פלסטיק (לא גומי)

כף גדולה מנירוסטה (כף הגשה) – רצוי

תבנית או תבניות שיכילו 2.5 ליטר

כפפות רב פעמיות רציניות וארוכות

משקפי מגן מהתזות

ניילון נצמד

שמיכה ישנה

החומרים הדרושים

שמנים

1 קילו – 1000 גר' – שמן זית (זה יותר מאחד ליטר!)

370 גר' חמאת קוקו קוקוס אורגנית

370 גר' שמן שקדים או קיק או חמאת קקאו (או שילוב שלהם – סה"כ 370 גר')

תמיסת סודה

240 גר' סודה קאוסטית (להשיג בחנות חומרי בניין) 520 גר' מים, רצוי מאוד מינרלים/מזוקקים

שמנים אתריים

35 מל' שמנים אתריים בהרכב האישי שלכם.

לדוגמה: 30 מל' לבנדר, 5 מל' גרניום או 15 מל' שמן תפוז מתוק, 10 מל' לימון, 10 מל' מנטה

המתכון הזה מעולה להרבה שילובים של ריחות. ניתן לבחור שילובים שונים של ניחוחות בהתאם להעדפתכם ולמה שיש לכם בבית.

עשו זאת בחוכמה, ושלבו ריחות מתאימים. אלה אם כן השמן האתרי שאתם משתמשים בו הוא של צמח עם ריח חלש או חזק מאוד, השתמשו בכמות שציינו. אפשר להגדיל ולהקטין את הכמויות בעד 30% לפי המצב.

הביצוע

 1. שמים את המים המזוקקים בסיר הקטן. לובשים את הכפפות ומשקפי המגן, ובזרם איטי וזהיר, תוך כדי ערבוב מתמיד עם כף הנירוסטה, שופכים את הסודה קאוסטית. המים מתחממים מאוד. שימו לב להרחיק את פנים מהסיר בשלב הזה, כי האדים לא נעימים.
 2. אחרי שמוסיפים את כל הסודה, נותנים עוד כמה ערבובים זהירים, ומניחים בצד להתקרר. התמיסה מאוד מסוכנת ויש לשים אותה במקום שמור מאוד ולהרחיק ילדים מהאזור בכל השלבים האלה.
 3. זהו, נגמר השלב הלא נעים. שמים את שמן הדקל והקוקוס בסיר הגדול וממיסים אותם על אש קטנה. מועכים אותם קצת עם המרית כדי לפרק אותם לגושים קטנים ככל האפשר, אבל אין צורך להשקיע בזה יותר מדי. הרעיון הוא לחמם אותם כמה שפחות, אבל להמיס אותם בשלמות.
 4. ברגע שהכול נמס, מכבים את האש. מוסיפים את שמן הזית לסיר הגדול עם השמנים.
 5. בזמן שהשמן נמס מכינים את התבניות.
 6. מודדים את השמנים האתריים, ושמים אותם בכלי שאפשר למזוג ממנו מהר (לא בקבוקון טפטוף) – תצטרכו להוסיף אותם בבת אחת לסבון.
 7. מחכים שתמיסת הסודה תרד לחום של 38-33 מעלות. לא חייבים לדייק בדיוק, אבל רצוי מאוד לקלוע לתחום הזה. אם אין מדחום, אז מניחים את היד על הצד החיצוני של <הסיר, וזה צריך להרגיש טיפה יותר חמים מחום היד. לא להכניס בשום אופן את האצבע לתוך תמיסת הסודה!
 8. כשתמיסת הסודה בחום הנכון, בודקים את תערובת השמנים, שצריכה להיות גם בחום דומה (38-33 מעלות). אם אחד מהם או שניהם חם מידי, מחכים עוד קצת. אם קר מידי, מחממים טיפה על הגז (החום עולה מהר!) ובודקים שוב.
 9. כשהשמנים והסודה בחום הנכון, שופכים (בזהירות מרבית) את כל הסודה לתוך הסיר הגדול עם השמנים. מתחילים לערבב עם בלנר יד (** הוראות למיקסר/בלנדר בהערה).

התערובת הופכת מיד משקופה ללבנבנה, ונראית כמו מרק שמנת דליל. מערבלים רצוף, תוך כדי בחישה איטית עם הבלנדר מוט עצמו. לאחר 2-5 דקות התערובת מתחילה להסמיך בהדרגה. זה נראה כמו מרק סמיך יותר, ואחר כך כמו מרקם מוקרם – זה השלב שצריך להתחיל לשים בו לב.

 1. מפסיקים לערבל רגע, ומרימים את הבלנדר מעל הסבון ונותנים לטיפות לטפטף על פני התערובת. א. אם הטיפה שוקעת מיד, צריך לערבל עוד. ב. אם הטיפה עומדת על פני הסבון 2-4 שניות ושוקעת בהדרגה – הגעתם לטרייס- מזל טוב! (אם הטיפה נשארת עומדת על פני הסבון יותר מ-4 שניות, זה כבר הסמיך מדי וחייבים לפעול מהר ולמזוג לתבנית.)
 2. כשמגיעים לטרייס, מוסיפים את השמנים האתריים ומערבבים/מערבלים בזריזות עד שהם מתאחדים עם עיסת הסבון. אל תתמהמהו בשלב הזה – כל זה צריך לקרות מהר.
 3. מוזגים את הסבון בזהירות לתבנית. זהירות: הסבון בשלב הזה עדיין לא מוכן, והוא יצרוב מעט אם הוא יבוא במגע עם העור. לא נורא, אבל לא כיף.
 4. מכסים את תבנית המלאה בניילון נצמד.
 5. עוטפים בשמיכה ומניחים להתקשות ולנוח 24 שעות. הסבון עוד מייצר חום פנימי מהתהליך בשעות האלה, וחשוב מאוד לשמור עליו כדי להשלים את התהליך.
 6. מחכים שבוע, מוצאים מהתבניות, וחותכים לפרוסות או חתיכות בצורות מעניינות. מניחים בצורה מאווררת על מדף לייבוש לשבועיים נוספים (סה"כ זמן יישון – לפחות שלושה שבועות).

מזל טוב, יש לכם סבון טבעי מדהים משלכם!

** מערבבים את הכול ומעבירים למיקסר/בלנדר. צריך לתכנן מראש שהכול יכנס בבת אחת, עם 30% מקום לתפיחה. כשתופסים את העניין אפשר לערבב את השמנים והסודה בסיר הגדול, ואז לעשות נגלות בבלנדר – אבל בהתחלה עדיף להתחיל מכמות שנכנסת בפעם אחת למכשיר. השלבים בהמשך דומים לבלנדר יד.

מסדרים סבון טבעי של מיכל סבון טבעי

+

פרטיות ואבטחת מידע

חברת מיכל סבון טבעי מכבדת את פרטיות לקוחותיה, ורואה ערך רב ומטרה בשמירה על פרטיותם ובטחון המידע של הלקוחות. אנו מתחייבים כלפי הלקוחות לקיים את המדיניות המפורטת להלן (להלן: "מדיניות הפרטיות"). מטרת מדיניות זו היא להסביר כיצד אנו פועלים בכל הקשור לפרטיות שלך, ולשימוש במידע האישי (כהגדרתו לפי דין, להלן: "מידע אישי") הנמסר לנו על-ידך או נאסף על ידינו במהלך ההתקשרות שלך עמנו והשהייה שלך בחברה.

ככלל, אינך חייב/ת למסור לנו מידע אישי. עם זאת, ייתכן ובמהלך השימוש ו/או הגלישה באתר ו/או בשירותי החברה, תמסור לנו אתה, מרצונך החופשי, פרטים ומידע אודותיך, בין היתר לצורך רכישת מוצרים וביצוע הזמנות, יצירת קשר, השתתפות בהגרלות, מילוי של טפסים מקוונים באתר, רישום לשירות או רשימה כלשהם, וכו'. זאת, בין אם הדבר נעשה בצורה ישירה ו/או בצורה עקיפה באמצעות מערכות צד ג' ו/או שותפים עסקיים ו/או צדדים שלישיים הקשורים בחברה.

כמו כן, יתכן כי חלק מהשירותים באתר, בהווה או בעתיד, כרוכים בהרשמה. כמו הרשמה להצטרפות למועדון הלקוחות שלנו. במסגרת הרשמה שכזו ו/או ביצוע הזמנה ייתכן כי תידרש למסור מידע אישי, כדוגמת שמך, כתובתך, דרכי ההתקשרות שונות עמך (טלפון, מייל), ובמקרים מסוימים ייתכן שגם מספר זהות (לצורכי אימות) ופרטי כרטיס אשראי לצורך חיוב הזמנות שתהיה מעוניין לבצע. פרטים ומידע זה יישמרו בכרטיס לקוח ייעודי שיפתח עבורך במערכותינו. השדות שחובה למלא לצורך הליך ההרשמה, יסומנו במפורש. בלי למסור את הנתונים המתבקשים בשדות שיסומנו, לא תוכל להירשם לביצוע הפעולות הטעונות רישום.

אתה אינך חייב לספק לנו מידע זה, אך לצערנו במקרים מסוימים אם לא תספק לנו מידע זה, לא נוכל להעניק לך את השירותים המבוקשים על ידך. כך למשל, לא תוכל לבצע הזמנה של מוצרים באתר או לקבל הודעות ועדכונים אודות מבצעים ללא מסירת פרטים אישיים מסוימים כנדרש בתהליך הרישום ו/או ההזמנה (כגון כתובת או פרטי תשלום).

כאמור, אתה אינך נדרש על-פי חוק למסור לנו כל מידע, ועל כן העברת מידע מצידך נעשית מרצונך ובהסכמתך, ובאחריותך הבלעדית. ככל שתמסור או תעלה כל מידע אישי לחברה או לאתר, הינך מצהיר בזאת כי המידע שתמסור ו/או תעדכן באתר, הינו נכון אמין ומדויק וכי הנך מוסר את המידע בשמך ועבור עצמך בלבד, או שהורשת כדין למסור מידע זה עבור אחר, ובכל מקרה תהא אחראי באופן בלעדי למסירת מידע זה.

מעבר לכך, האתר משתמש בכלים אוטומטיים לצורך אפיון השימוש שלך באתר ושיפור חווית הגולש. כלים אלו אוספים מידע כללי אודות פרטי ההתחברות והגלישה שלך, ובין היתר עלולים לאסוף מידע בנוגע לזמני ואופני השימוש באתר, פרטי ספק שירותי האינטרנט שלך, כתובתך בפרוטוקול האינטרנט (כתובת IP) ושם המתחם לצורך גישה לאתר, מיקום המכשיר בו נעשה שימוש בגישה לאתר, סוג הדפדפן שלך ופרטים נוספים המעידים על אופן השימוש באתר.

במסגרת כך, אתר האינטרנט שלנו משתמש ב"עוגיות" (Cookies) ובאמצעים טכנולוגיים אחרים ודומים (Pixel, Web Beacons, וכיוצ"ב) לצורך ניהולו השוטף והתקין של האתר ולצורך שיפור השירותים הניתנים באמצעותו. כלים אלו מטמיעים למעשה קבצי מידע קטנים בדפדפן ו/או מכשיר של המשתמש הגולש באתר, ומשמשים את האתר והמערכות הפועלות בו, לזיהוי של המשתמש ואיסוף מידע אודות ההתנהלות שלו באתר. חלק מה- Cookies הללו נועדו לאפשר את פעילות האתר בצורה תקינה ומאובטחת. חלק אחר, נועד לאפשר לנו לזהות את העדפותיך האישיות ולהתאים את הגלישה והפרסומות באתר עבורך.

אם אינך מעוניין לקבל Cookies בעת הגלישה באתר שלנו, אתה יכול להימנע מכך על ידי שינוי ההגדרות בדפדפן שלך וחסימת האפשרות להטמיע Cookies אצלך. כמו כן, אתה יכול למחוק את היסטוריית הדפדפן שלך בכל עת, ובמסגרת כך גם למחוק את ה- Cookies שהוטמעו אצלך. עם זאת, חשוב לדעת כי הדבר עלול לפגוע בחוויית השימוש באתר.

אנו עושים שימוש במידע שלך לצרכים סטטיסטיים, יחד עם מידע של לקוחות אחרים, לצורך שיפור השירות וייעול הפעילות שלנו בחברה, וזאת תוך שמירה על פרטיותך, וצמצום השימוש בפרטיך האישיים היכן שהדבר מתאפשר.

לבסוף, אנו עשויים לעשות שימוש בפרטי הקשר שאתה מוסר לנו על מנת להעביר אליך הצעות שיווקיות ומסחריות כאלה ואחרות, הודעות אודות מבצעים ואירועים מיוחדים, שליחת ניוזלטר מבצעים ועדכונים תקופתי והתאמה של הצעות אלו לצרכים שלך. זאת יש להדגיש, בכפוף להוראות הדין, ולקבלת הסכמתך במקרים המחייבים זאת. בכל מקרה בו אינך מעוניין להמשיך וליהנות מהצעות שיווקיות ומבצעים אלו, אתה כמובן יכול לפנות אלינו ולבקש כי נסיר אותך מרשימות התפוצה שלנו.

על-פי חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א – 1981, כל אדם זכאי לעיין במידע השמור במאגר מידע ומתייחס אליו. זכות זו כמובן עומדת גם לך. כמו כן עומדת לך הזכות לבטל ולמשוך כל הסכמה שניתנה על ידך לשליחת דיוור ישיר ודואר פרסומי. פניות מעין אלו ניתן להפנות אלינו באמצעות כתובת הדוא"ל המפורטת בתחילת מדיניות זו. אנו נגיב ונשיב על פנייתך בהקדם.

לעולם לא נעביר את פרטי הקשר שלכם לשום גורם שלישי. אנחנו רציניים לגבי אבטחה ועושים הכל לאבטח את המידע בטכנולוגיות המתקדמות ביותר.

אנו מחויבים לאבטחת ושמירת המידע שלך, ועושים שימוש באמצעי אבטחה מקובלים ומתאימים על מנת לשמור ולהגן על שלמות וסודיות המידע הנשמר במערכותינו.

עם זאת, ובדומה לכל מערכת אחרת, אנו איננו יכולים להבטיח בצורה מלאה ומוחלטת את בטיחות מערכותינו, ועל כן אנו איננו מתחייבים שמאגרי המידע שלנו יהיו חסינים בצורה מוחלטת מפני כל חדירה ו/או גישה בלתי מורשית.

כל המידע הרגיש מוצפן בטכנולוגיות מובילות, העומדות בתקן PCI-DSS המחמיר, ומאושר על ידי חברות האשראי. פרטי האשראי שלכם לא נשמרים אצלנו בשום מקום. החיוב מתבצע ישירות מול המחשבים המאובטחים של חברת הסליקה.

החברה נוקטת באמצעי זהירות מקובלים על מנת לשמור, ככל האפשר, על סודיות המידע. במקרים שאינם בשליטת החברה ו/או הנובעים מכוח עליון, לא תהא החברה אחראית לכל נזק מכל סוג שהוא, ישר או עקיף, שייגרם ללקוח, אם מידע זה יאבד ו/או יעשה בו שימוש לא מורשה.

החברה מתחייבת שלא לעשות שימוש במידע המסופק לה ע"י הקונים אלא על מנת לאפשר את הרכישה באתר מכירות ובהתאם לכל דין.

 

+

טיפול בהזמנה ומדיניות משלוחים

כל ההזמנות מטופלות ונשלחות בימי עסקים (ראשון עד חמישי) ויוצאות ממפעלנו לחברות השליחויות בין 24 עד 48 שעות מרגע ביצוע ההזמנה ברוב המקרים. 

הזמנות שייקלטו בימים שישי או שבת יטופלו רק ביום ראשון העוקב. 

הזמנות שייקלטו במערכת ההזמנות בחגים או בחול המועד, יטופלו לאחר החג.

***********************************************************************************************************************************************************

הערה חשובה לזמנים של עכשיו. סתיו 2020. חשוב לנו לעדכן כי בתקופה הקרובה, בשל ימי הסגר והגידול בהיקפי הפעילות של אתרי המסחר האלקטרוני, חברות השליחויות עמוסות ולכן ייתכנו עיכובים בימי האספקה ו/או שינויים בנק' האיסוף שתבחרנה במידה וחנויות סגורות.

************************************************************************************************************************************************************

הזמנות שייקלטו במערכת ההזמנות בזמן מבצע או עומס חריג אחר יטופלו על ידינו במהירות האפשרית. 

החברה תדאג לאספקת המוצר ללקוח לכתובת המופיעה בהזמנה או לנקודת האיסוף שנבחרה.

המשלוח יוצא כאמור מאיתנו לחברת השליחויות (בדר"כ בתוך 24-48 שעות למעט שישי-שבת, חגים וזמנים חריגים בהם עלולים להיגרם עיכובים בזמני האספקה).

ברגע שהחבילה מתקבלת בחברת השליחויות, היא מנופקת ללקוח עד 3 ימי עסקים למקומות מרכזיים ועד 5 ימי עסקים (כלומר פעם בשבוע) למקומות רחוקים עם שליח עד הבית באמצעות חברת השליחויות HFD. 

עם חברת השליחויות Boxit, לוקח לחבילה 48 שעות מיום שהמשלוח מגיע לחברת השליחויות עד שהיא מגיעה לנק' האיסוף שנבחרה ע"י הלקוח.

המשלוחים מתבצעים בדר"כ בין השעות 8:00 ל-18:00, לכן מומלץ לבחור משלוח לכתובת שבה יודעים כי תשהו במהלך שעות אלה, למשל כתובת מקום העבודה. 

עלויות המשלוח: 

בבוקס איט לנק' איסוף, המשלוח בהזמנה עד 85 ש"ח כולל, הוא בעלות של 7 ש"ח ומעל 85 ש"ח בחינם.

עם שליח עד הבית, בהזמנה עד 85 ש"ח כולל, העלות היא 15 ש"ח, מעל 85 ש"ח- 10 ש"ח ומעל 300 ש"ח- בחינם.

החברה לא תהא אחראית לכל איחור ו/או עיכוב באספקה ו/או אי-אספקה, שנגרמה כתוצאה מכוח עליון ו/או מאירועים שאינם בשליטתה.

משלוח המוצר יבוצע לכתובת שנמסרה ע"י הלקוח בעת הרכישה.

לקוח שמעוניין לאסוף את המוצר ממשרדי החברה, צריך לבצע הזמנה טלפונית ולבקש זאת בבירור. 

מחיר המוצר באתר אינו כולל את עלות המשלוח.

+

מדיניות החזרות וביטולי עסקה

הנכם רשאים לבטל את העסקה בכפוף ובהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ“א-1981 (להלן: “חוק הגנת הצרכן“) על ידי מתן הודעה לחברה בדואר אלקטרוני info@sabonmichal.co.il  או בטלפון 04-9930343.    

אתם זכאים להחזיר ולקבל החזר תשלום על כל מוצר שנרכש באתר והוא שלם, בתנאי והוא לא נפתח, לא נעשה בו שימוש, הוא מצוי באריזתו המקורית, תקין וללא פגע מכל מין שהוא. בתנאי שהוא נשלח חזרה בתוך 30 יום מתאריך הגעת המשלוח אליכם. ההחזר יעשה בדואר רשום לת.ד. 25, פארק תעשייה דלתון, 1381100 או באמצעות אדם שיגיע מטעם הלקוח לחנות המפעל בדלתון. את הפריטים המוגדרים עדינים – משמע, שעלולים להישבר או להינזק בשליחה – יש לארוז כראוי.  

לביטול עסקה בתוך 4 חודשים (בתנאי שההתקשרות בעסקה כללה שיחה, גם אם בדוא"ל, בין העוסק לצרכן), זכאי: אדם עם מוגבלות לפי הגדרתו בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, כל מי שמלאו לו 65 שנים, עולה חדש- עד 5 שנים מהיום שניתנה לו תעודה עולה או תעודת זכאות כעולה. 

הזיכוי יינתן לאחר הגעת המוצר אלינו. אין צורך לפנות לחברת האשראי על מנת לבטל את העסקה – אנחנו כבר נטפל בכך בשבילך. 

במקרה של מוצר שהוכח כפגום או שהתגלתה אליו רגישות או שישנה בעיית תיאום ציפיות כלשהי, נשקול לזכות אתכם או להעניק קופון לרכישת מוצר באתר או לשלוח מוצר חליפי, כל זאת על פי שיקול דעתנו ודיון במקרה הספציפי. 

בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן, במידה ובחרת לבטל את העסקה מכל סיבה לבד מהסיבות הבאות: פגם במוצר, אי התאמה בין המוצר לבין הפרטים שנמסרו לך, או במקרה של אספקת מוצר שגוי, או במידה והחברה הפרה את ההסכם, רשאית החברה לגבות ממך דמי ביטול חד פעמיים בשיעור של 5% מגובה הרכישה המוחזרת, או 100 שקלים חדשים, לפי הנמוך מביניהם, כקבוע בחוק (להלן: “דמי הביטול“). עלות משלוח החזרת המוצר תהא ע“ח הלקוח.

אם ביטול העסקה יתבצע לאחר שהלקוח כבר קיבל את המוצר לרשותו, הלקוח יישא בעלות משלוח המוצר חזרה לחברה, זאת בנוסף לדמי הביטול במידה ונגבו.

לא ניתן לזכות כרטיסי דיירקט, אבל ניתן לזכות כרטיס אחר במידה וישנו. יש לקחת בחשבון שזמן ההחזר עלול להתארך בהתאם להסכם שלך עם חברת האשראי. לחילופין ניתן לקבל קופון לרכישה באתר.

לקוח שמעוניין להחזיר אלינו מוצרים שקיבל במתנה פיזית או באמצעות גיפט-קארד- אם המוצרים חדשים ולא פתוחים, ניתן לשלוח אלינו בדואר ולקבל קופון לקניה באתר בשווי המוצרים בתוך 30 יום מתאריך הגעת המוצרים/ הקופון אליכם.

לגבי החזרה והחלפה במידה והמוצר נרכש בחנויות שמוכרות את מוצרי מיכל סבון טבעי (נקודות מכירה): בכל אחת מהחנויות שמוכרות את המוצרים שלנו ניתן להחזיר ולהזדכות או להחליף פריטים שווי ערך, שנרכשו באותה החנות, במידה והמוצר פגום או שהתגלתה רגישות למוצר, וזאת באופן ישיר של הלקוח מול נקודת המכירה (נקודות המכירה מעודכנות במדיניות זו באמצעות מסמך וטופס נלווה שהועבר אליהם ממיכל סבון טבעי לטיפול במקרים שצויינו). כל זאת, בתוך 30 יום מרכישת/ קבלת הפריט ובהתאם למדיניות שירות הלקוחות של החנות. 

רשימת החנויות המלאה: https://sabonmichal.co.il/map

באופן כללי, ניתן להזדכות או להחליף מוצר שנרכש באתר כאשר התוקף שלו הוא שנה ומעלה. מוצר שפג תוקפו לא יוחלף ולא יינתן בגינו זיכוי.                                                                                                                                                                      

מדיניות ביטול העסקה המפורטת לעיל תחול רק ביחס למוצרים שנרכשו באתר ובחנויות שמוכרות את המוצרים של מיכל סבון טבעי לפי הרשימה שפורטה למעלה. החברה לא תטפל בהחזרת מוצרים שנרכשו באמצעות מקור אחר.

החברה לא תהא אחראית לכל נזק ישיר או עקיף הנובע משימוש שגוי במוצר לרבות כל נזק מקרי, מיוחד, עקיף או תוצאתי – ככל שהחוק מתיר זאת. על הלקוח חלה האחריות וכל סיכון וחובות עבור אובדן, נזק וחבלה לגופו ו/או לרכושו ו/או לרכושם ו/או לגופם של צדדים שלישיים, הנובעים מהשימוש ו/או אי השימוש במוצר, למעט במקרים בהם נקבע כי הנזק האמור נגרם עקב רשלנותה הבלעדית של החברה.