עזרה ראשונה מקיפה בשני בקבוקים

כיוצרת של קוסמטיקה טבעית, יש לי המון שמנים אתריים. כאמא שיוצאת מהבית – יש לי בתיק רק שני בקבוקים: לבנדר ועץ התה.

לכבוד כתיבת הכתבה הזו ערכתי משאל בקרב פורום עוסקים בשמני מרפא. כותרתו: מהם שלושת השמנים האתריים שהייתם לוקחים איתכם לאי בודד. ללא יוצא מן הכלל לבנדר נבחר כבחירה ראשונה ולרוב עץ התה בחירה שנייה. לא סתם ולא במקרה לבנדר ועץ התה הם שני השמנים הפופולאריים וה"בנאליים" ביותר.

למה דווקא לבנדר ועץ התה? קודם כל כי לבנדר ועץ התה הם השמנים הכמעט יחידים שמותרים במריחה נקודתית ישירה על העור, ללא צורך בדילול. מעבר לכך השילוב בין לבנדר ועץ התה מכסה כמעט כל אפשרות של עזרה ראשונה וטיפול בתחלואים יום יומיים.

הלבנדר

לבנדר הוא ללא ספק מלך השמנים האתרים. שמן הלבנדר מחטא ונוגד דלקת, משקם עור ובעל סגולות פלאיות ממש בטיפול בכוויות. הלבנדר מרגיע הכל – את הנפש, את הגוף ואת העור מכל גרד, עקיצה ואדמומיות. הלבנדר עוצר דימום, מחזק את מערכת החיסון וגם דוחה יתושים.

יתרון גדול של הלבנדר הוא הבטיחות שלו. על אף עוצמת הפעילות הגדולה כל כך של הלבנדר, אפשר לעשות בלבנדר שימוש בטוח גם עם תינוקות קטנים ונשים בהריון.

יש עוד פרטים בדף הלבנדר אצלנו באתר

עץ התה

עץ התה ידוע בעיקר בזכות תכונותיו המחטאות. שמן עץ התה נוגד ביעילות מדהימה קשת רחבה ביותר של חיידקים, וירוסים ופטריות. מחקרים וניסיון רב מעמידים את עץ התה כמחטא מספר אחד הן ברפואה, הן בחקלאות (הדברה אורגנית) והן בתעשייה. בנוסף עץ התה גם נוגד ארס, רעלים ותגובות אלרגיות מקומיות. עץ התה ממריץ את מערכת החיסון, נוגד דלקת ודוחה חרקים ופרעושים.

עץ התה מותר בשימוש נקודתי ישיר על העור אך הוא שמן בעל פעולה חזקה ולא רצוי לשימוש בלתי מדולל ובלתי מבוקר ע"י נשים בהריון, נשים מניקות, תינוקות ופעוטות (* ראו בהערה בסוף המאמר בדיוק למה).

יש עוד פרטים בדף עץ התה אצלנו באתר

ועכשיו לפרקטיקה – 9 עצות לשימוש בלבנדר ועץ התה בפועל

1. עזרה ראשונה לכוויות – שמן לבנדר מרגיע ומשקם

במקרה של כוויה בדרגה נמוכה – מיד לשים לבנדר נקי על הכוויה ולחזור על מריחת הלבנדר כל רבע שעה בשעה הראשונה ואח"כ מספר פעמים ביום. הלבנדר ירגיע מידית את הכאב, יעזור לעור לשקם את עצמו במהירות ללא צלקת וימנע זיהום משני.

2. פציעות, שריטות ושפשופים

גם לבנדר וגם עץ התה טובים ויעילים לחיטוי הפציעה, מניעת דלקת, הגלדה והחלמה. יש למרוח מיידית טיפה של לבנדר או עץ התה על המקום ולחזור על כך כל כמה שעות עד החלמה.

3. לבנדר מונע וגם מרגיע עקיצות

אם ביתושים עסקינן אז הכי טוב לבנדר, גם לטיפול וגם למניעה. למניעה אפשר לטפטף כמה טיפות לבנדר על הבגד, השמיכה או הכרית או לתוך מבער. תוספת של לבנדר לג'ל אלו וורה תיצור ג'ל דוחה יתושים עדין ואפקטיבי.

גם אם כבר נעקצנו – לא נורא. טיפת לבנדר או מריחה בג'ל שכבר הכנו תרגיע את העקיצה ותשכיח את הגירוד.

4. נעקצתם ממשהו לא נעים בכלל? עץ התה יעזור!

עץ התה נכנס לפעולה אם יש אלרגיה לעקיצה או אם נעקצנו ממשהו יותר רציני מיתוש מזדמן. עץ התה יהיה יעיל כנגד עקיצות של מדוזה, עכבישים, צרעות ואף יכול לשמש כעזרה ראשונה במקרה של רמשים ארסיים עד הגעה לעזרה רפואית.

בשימוש בעץ התה, כמו בלבנדר, יש להפעיל שיקול דעת. אם יש צורך בשימוש נקודתי על שטח עור קטן אפשר למרוח שמן אתרי נקי. במידה ויש צורך למרוח שטח גדול של העור בשמן לבנדר או עץ התה רצוי לדלל בשמן או ג'ל ולמרוח.

5. איחס קרציות! עץ התה יוצא לשטח…

כמה שזה לא נעים (ועוד פחות נעים להודות…) לפעמים בקיץ אנחנו יכולים למצוא על עצמנו או על ילדים קרציה. במקרה כזה צריך מיד לטפטף עץ התה על המקום כדי לחסל כל זיהום שהקרציה יכולה לנשוא איתה ולחטא את הפצע שהיא משאירה.

6. לבנדר ועץ התה נוגדי דלקות

גם עץ התה וגם לבנדר הם נוגדי דלקת טובים. למרות זאת, צריך לומר שהלבנדר יותר עדין, מריח יותר נעים ובהחלט עונה על רוב הצרכים היום יומיים.

לדלקת אוזניים – יש לטפטף 5 טיפות לבנדר או עץ התה לילדים ו- 10 טיפות לבנדר או עץ התה למבוגרים לתוך כפית שמן זית חמים. לאחר מכן לטפטף עם טפי כ-3 טיפות לתוך האוזן ולסגור עם צמר גפן. לחזור על הפעולה 3-4 פעמים ביום.

לדלקת עיניים – אפשר לחלוט כפית פרחי לבנדר (לא השמן אלה הצמח) בכוס מים רותחים ולהניח על העיניים בד או צמר גפן טבול בחליטה הפושרת.

עץ התה עדיף כאשר גורם הפציעה היה מאד מזוהם וחיטוי זה העיקר.

עץ התה יהיה יעיל גם לחיטוי החניכיים במקרה של דלקת חניכיים ואפטות, טפטפו טיפה לחצי כוס מים והשתמשו כשטיפת פה – לא לבליעה!

7. חיסול ממוקד של פצעונים עם הצמד- לבנדר ועץ התה

אמנם לבנדר ועץ התה אינם פתרון כולל לאקנה אבל לפצעונים נקודתיים אפשר למרוח טיפה שמן עץ התה או לבנדר נקי מספר פעמים ביום ושלום שלום לפצעון, במיוחד אם תפסנו אותו עוד לפני שיצא.

זה עובד ככה: אם פתאום מופיע הכאב הזה שמתריע על אוטוטו אני יוצא, מירחו לבנדר ישירות על המקום מספר פעמים ביום ויש סיכוי טוב שהפצעון יעלם כלעומת שבא מבלי לבצבץ כלל. לעומת זאת, לפצעונים שכבר הבשילו ויצאו עדיף לשים עץ התה.

8. עץ התה לפטריות

אין כמו עץ התה לחיסול פטריות מכל הסוגים. עץ התה ימגר פטריות עור, ציפורן ופטרת נשית כמו גם פטריות שאימצו כבית את הנעליים של הבן המתבגר או את הסמרטוטים הלחים תדיר במטבח.

טיפול בפטרת רגליים עם עץ התה

אפשר לטפטף את השמן הבלתי מדולל באופן נקודתי על המקומות הנגועים בכף הרגל. לחלופין אפשר לערבב 20 טיפות עץ התה ב-50 מ"ל ג'ל בסיס או אלו וורה טבעי ולמרוח בנדיבות פעמיים ביום על רגליים נקיות – רצוי בעת לבישת הנעליים ובעת חליצתן.

בנוסף ובמקביל יש לטפטף שמן עץ התה לתוך הנעליים ולסגור אותן בשקית ללילה. אחרת הנעליים משמשות כ"בסיס פעולה" לפטריות ומדביקות כל פעם מחדש את הרגל.

חוץ מזה, רצוי גם לטפל בגרביים לפני הכביסה ע"י טבילה שלהן בקערת מים עם כמה טיפות עץ התה. טיפול דומה בעץ התה אפשר לעשות לסמרטוטי מטבח שמדיפים ריח רע גם אחרי כביסה.

טיפול בפטרת של נשים עם עץ התה

יש לטפטף כ-3 טיפות שמן עץ התה על פד או טמפון (תלוי בחומרה) ולחדש ולהחליף כל שעתיים-שלוש. זה יעיל להפליא וחוסך שימוש חוזר ונשנה באנטיביוטיקה.

9. עוד שימושים ללבנדר – טיפול בתינוקות ועזרה בהירדמות

לבנדר מטפל נפלא בתינוקות. אפשר להכין שמן עיסוי המכיל בסיס של 3/4 שמן שקדים ורבע שמן חוחובה בתוספת 3-5 טיפות לבנדר (תלוי בגיל התינוק) ולהשתמש כשמן עיסוי.

שמן הלבנדר יהיה יעיל בטיפוח עור התינוק, ירגיע ויעזור לו לישון. אפשר גם לעסות עם שמן הלבנדר את בטן הפעוט עם כיוון השעון כאשר יש גאזים וכאבי בטן. תוספת לבנדר לשמן קלנדולה תעזור לריפוי אדמומיות עור, פצעוני זיעה ותפרחת חיתולים.

לבנדר יועיל גם לגדולים מבינינו המתקשים להירגע או להירדם. לבנדר ירגיע את מערכת העצבים, ירומם וישקיט את הנפש ויעזור לשחרר את לחצי וטרדות היום. 5 טיפות שמן לבנדר בכף שמן בסיס באמבטיה לפני השינה, טיפטוף כמה טיפות על הכרית או נידוף במבער יעשו את העבודה נהדר.

אצלנו בבית הלבנדר והעץ התה הם "סופר-תרופות" לכל העזרה הראשונה. אצל הילדים שלנו הדבר הכי פשוט אחרי שריטה, חתך או עקיצה זה: "אמא, תשימי לי לבנדר…"

מוזמנים להרשם לניוזלטר שלנו, לקבל מידי פעם (בדרך כלל פעם בחודש) מייל ממני וגם 10 ש"ח לקניית התנסות אצלנו. מעניין? מלאו את המייל ממש פה מתחת!

היי! אני מיכל, וזכיתי להיות חלק מהצוות המהמם ונדיר שגורם לקסם הזה לקרות. אנחנו מאמינים שקוסמטיקה טבעית ובריאה צריכה להיות זמינה לכולם במחירים שפויים. אנחנו גם מראים שאפשר לנהל עסק משגשג שהוא גם אנושי, חם, והוגן למשפחת העובדים, לסביבה, לחברה שסביבנו וללקוחות שלנו בצורה יוצאת דופן. בואו איתנו!

כבוד עמוק וכנה ללקוחות שלנו

יחס אנושי לעובדים ושותפות בחלוקת הרווחים

עסק ירוק ומתקדם סביבתית

מחירים הוגנים בלי פוזה

מוצרים טבעיים וטהורים באמת