התינוק הטבעי – מה צריך בבית כדי לטפל בתינוקות (כולל מתכונים)

התינוק הטבעי – מה באמת צריך בבית

גוש האושר הקטן. כמה מתוק, כמה יקר, וכמה רגיש ופגיע. הרגש הכל כך אצילי וטבעי שלנו הוא פשוט להרעיף על התינוק החדש טוב. הלב נפתח ואנחנו משתוקקים לתת רק את הטוב ביותר.

כמובן שהתפרצות הרגש הזו היא לא סוד פסיכולוגי, וחברות רבות ומפרסמים רבים יודעים שזה בדיוק הזמן לרכוב על גל האהבה הזה ולעשות כסף. והרבה. וכך צומחת לה תעשייה שלמה של מוצרים מיותרים לגמרי, יקרים בלי פרופורציה ובמקרים רבים אפילו מזיקים. יש הורים שמגיעים ל"חשבון לידה" של 10,000 ש"ח ויותר, ככה רק בתור התחלה.

האמת היא שתינוק צריך הרבה חום, אהבה ומגע ולא הרבה יותר מזה. תינוקות בריאים, טפו טפו טפו, נולדים מושלמים, מאוזנים להפליא ומצוידים בדיוק לא יאמן לחיים בעולם הזה. התפקיד שלנו הוא להפריע כמה שפחות לכל השלמות הזו. ככל שמתחילים להתערב בצורה חיצונית באיזון של התינוק עם כל מיני תכשירים, תוספים ופטנטים, נוצר מעגל של התערבות שרק הולך ומחריף.

לכן, חשוב שכל שיגרת הניקיון והטיפול בבעיות שכן מתעוררות יהיה עדין-עדין, מינימלי ועם חומרים טבעיים בלבד. הסיבה היא שרק חומרים טבעיים באמת (אלו שמתאימים לתינוקות) יודעים לתמוך ולעזור בפתרון בעיות בלי להתערב בצורה בוטה וגסה מידי במערכות של הילד, כמו שחומרים סינתטיים עושים. האדם פשוט עוד לא יודע לייצר חומרים במעבדה שמספיק תואמים למערכות הגוף שלנו ברמות העדינות והמשמעותיות.

אולי יותר מבכל מקום בתחום הטיפוח, חברות רבות מאוד משתדלות לשדר בכל דרך שהמוצרים שלהם מיועדים לתינוקות ובטוחים לתינוקת. בגלל הרגישות הגבוהה והמוצדקת של הורים לתינוקות שלהם, מוצרים רבים מתהדרים בתואר טבעי, אורגני, וטהור, אבל קומץ מקיימים בפועל עם מרכיבים בטוחים ותהליך ייצור מתאים. אנחנו נשתדל לספק המון כלים להגנה עצמית וידע שיאפשר לכם לדעת בדיוק מה אתם קונים, אבל זה קרה, קורה ויקרה בכתבות אחרות.

בכתבה הזו נתמקד בדרך נהדרת לוודא שמה שאתם נותנים לתינוק שלכם הינו בריא ונקי, והיא להכין את התכשירים בעצמכם. זה חסכוני, מהנה ודרך נהדרת להעניק את הטוב ביותר.

מה צריך להיות בבית לטיפול טבעי בתינוק?

הנה רשימה קצרה של חומרי גלם שיכולה לכסות קשת רחבה של צרכי התינוק השכיחים:

 • שמן שקדים – שמן בסיס עדין מרכך ומזין
 • שמן חוחובה – שמן מעולה לריכוך הגנת והזנת העור
 • שמן/משחת קלנדולה – אפשר לקנות מוכן או להכין לבד לפי המתכון בהמשך
 • ליקו פאודר – אבקה המתקבלת מטחינה של צמח הליקופודיום (כף הזאב). מהווה מחליף לטלק ומוסיפה סגולות של טיפול בעור מגורה, דלקתי ואדמומי.
 • שמן אתרי לבנדר – הכי מתאים ובטוח לטיפול בתינוק. מטפח את העור, מרגיע, משחרר עוויתות, נוגד דלקת, מרגיע כל גירוי, גירוד ועקיצה, דוחה יתושים ובסוף היום עוזר לישון.
 • שמן אתרי קמומיל רומאי – מעט יקר אך מאד מומלץ לטיפול בתינוק, במיוחד לתפרחת חיתולים המאיימת לצאת משליטה. בקבוקון אחד יספיק לתקופת הינקות. קמומיל הוא נוגד דלקת עוצמתי ביותר, מפיג אדמומיות וכאב של העור, מרגיע את העיכול ומשחרר גזים, משחרר עוויתות ומטפח את העור גם במצבי יובש והתקלפויות.

תוספות אפשריות לפי הרגישויות של התינוק:

שמן אתרי נענע/אניס/מנדרינה – לרגישים במערכת העיכול והמעיים

שמן אתרי הדס/לבונה – לתינוקות הרגישים במערכת הנשימה

אז איך כן לטפל בבעיות הנפוצות בטיפול בתינוקות?

יובש וקילופים

אחרי 9 חודשים במים וחושך, עור התינוק נוטה ליובש והתקלפות. אם אתם מזהים יובש, אפשר לטפח

ולהזין אותו עם שמנים איכותיים שיספגו בעור ויעזרו לו לצמוח. השמנים האלה מכילים חומרי תזונה הטיפוח שמאוד מקדמים את לחות העור ואת מצבו. הימנעו מכל תכשיר לעור המכיל שמן מינרלי (או בשמו פטרוליום, פראפין) האוטם את העור ומייבש אותו.

תפרחת חיתולים

תפרחת החיתולים היא בעיה בסיסית המוכרת לכולם ולא מפתיעה בהתחשב בעורו העדין של התינוק ובתכולת החיתול. לטבע יש הרבה מה להציע מבחינת שמנים וצמחים המטפלים בגירוי ואדמומיות.

כאבי עיכול

כאבי בטן, עוייתות עיכול, גזים וכו' הם שלב בגדילה הראשונית, יש תינוקות הסובלים מכך יותר מאחרים וניתן לעזור ע"י עיסוי בשמן המכיל שמנים אתריים המשחררים עוויתות ומיטיבים עם העיכול.

נשימה

תינוקות ופעוטות רבים רגישים להצתברות ליחה, שיעולים וצינונים. אצל תינוקות יונקים זו יכולה להיות בעיה מתסכלת ביותר. שימוש בשמנים אתריים יכול "לשחרר את הצנרת" ולהקל על היכולת הבסיסית לנשום.

מתכונים

שמן קלנדולה

שמן קלנדולה ממולץ לטיפול ביובש וקילופים. הקלנדולה היא פרח, שתמצית שלו בשמן (בשוק יש בשמן שקדים או חמניות, יחס של קילו פרחים לקילו שמן או 2 קילו פרחים לקילו שמן – שעדיף בהרבה) מעולה לעור ומטפח אותו. בנוסף הוא נוגד דלקת וגירוי ומרגיע מאד את העור.

חומרים

 • כ-400 גר' פרחי קלנדולה מיובשים בגוון חלמון חזק (להשיג בחנויות התבלינים והטבע הטובות)
 • 150 גר' שמן שקדים (כ-165 מ"ל, לא חייבים לדייק)
 • 50 גר' שמן חוחובה (כ-55 מ"ל. לא חובה, אפשר פשוט להחליף בשמן שקדים, ואז יש סה"כ 200 גר' שמן שקדים.

הכנה

  הכינו סיר כפול: סיר קטן המונח על גבי סיר גדול יותר כך שהסיר הקטן מונח במים ולא נוגע בתחתית הסיר הגדול.בסיר הגדול שימו מים ובסיר הקטן שימו את כל המרכיבים. פרחי הקלנדולה צריכים למלאות את תכולת השמן בסיר בלי לבלוט מעליו. אפשר לדחוס אותם פנימה עם כף, אם יש צורך.בשלו באש נמוכה כשעתיים (השגיחו שהמים בתחתית הסיר הגדול לא נגמרים).סננו דרך בד חיתול וצננו.יש לבקבק את השמן בבקבוק זכוכית כהה, עם פקק אטום לגמרי.

גיוון

אפשר להחליף רבע מכמות צמח הקלנדולה בפרחי קמומיל להשגת סינרגיה מרגיעה בין הקלנדולה לקמומיל שהוא מרגיע לא קטן בפני עצמו.

<h3

מתאים לטיפול ביובש וקילופים, אבל גם עושה פלאות להרגעת התינוק ולשמח אותו/ה. וזאת המטרה, לא?

חומרים

 • 75 מ"ל חלקים שמן שקדים
 • 25 מ"ל חוחובה
 • אופציונלי: 5 טיפות לבנדר וטיפה אחת של קמומיל רומאי במיצוי co2 (לוודא שהשמנים טבעיים באמת!)

או

 • 50 מ"ל שמן שקדים
 • 25 מ"ל חוחובה
 • 25 מ"ל שמן קלנדולה
 • אופציונלי: 5 טיפות לבנדר וטיפה אחת של קמומיל רומאי במיצוי co2 (לוודא שהשמנים טבעיים באמת!)

הכנה

למזוג את כל החומרים לבקבוק, לסגור ולשקשק קלות.

יש לבקבק את השמן בבקבוק זכוכית כהה, עם פקק אטום לגמרי.

גיוון

אחרי גיל 3 חודשים אפשר להגדיל את המינון ל- 6 טיפות לבנדר ו- 2 טיפות קמומיל. בכל מקרה אם אין קמומיל אפשר להחליף את טיפות הקמומיל בעוד לבנדר.

התערובת תטפח את העור ותרגיע את התינוק, עסו בעדינות ואהבה בקרבת שעת השינה.

תפרחת חיתולים

 • אחרי כל החלפה ומריחה פזרו ליקו פאודר או טלק טבעי.
 • מירחו על אזור הישבן טיפ-טיפה שמן קלנדולה, אפשר עם 2 טיפות לבנדר ל-100 מ"ל. אחרי 3 חודשים אפשר להעלות את הלבנדר ל 4 טיפות.
 • עדיף מאוד לנקות את התינוק בכיור, במים חמימים זורמים ולא במגבונים. אם חייבים, אז במגבונים טבעיים נטולי מלחמה כימית. המגבונים הרגילים מכילים חומרי ניקוי חזקים העלולים לגרות את העור עוד יותר. המגבונים הבטוחים מאוד זמינים וזולים כיום. להפתעתנו מצאנו מגבונים בטוחים באמת ומאוד איכותיים בסופר הרגיל המקומי שלנו במחיר 5 ב- 10. לא יאומן.

אם רוצים מרקם וסמיכות של משחה, החליפו את שמן השקדים (במתכון לשמן קלנדולה) בחמאת שיאה.

שמן עיסוי לטיפול בכאבי בטן

הוסיפו לכף שמן שקדים טיפת שמן אתרי קמומיל וטיפה אניס או נענע (לא מנטה – אלו שני צמחים שונים).

עסו את בטן התינוק בתנועות מעגליות עדינות, עם סיבוב השעון. מדי פעם קפלו את רגלי התינוק אל בטנו והמשיכו שוב עם העיסוי.

שמן עיסוי להקלה על מערכת הנשימה

הוסיפו לכף שמן שקדים 3 טיפות שמן אתרי של הדס. אחרי גיל 3-4 חודשים אפשר להעלות את המינון ל- 4 טיפות.

יש לעסות בעדינות לתוך אזור החזה והגב העליון בתנועות מהמרכז החוצה ואף למרוח בעדינות מסביב לאף (זהירות על העינים!)

למטרה זו נוח ליצור קרם. הוסיפו את כף השמן עם השמנים האתריים ל 50 גרם (בערך 2.5 כפות גדושות) ג'ל בסיס או ג'ל אלו וורה טבעי וערבבו בהדרגה את השמן לתוך הג'ל עד ליצירת מרקם קרמי.

צריכים עוד מתכונים לתינוקות שלא כיסינו? נשמח לשמוע ולנסות לעזור.

היי! אני מיכל, וזכיתי להיות חלק מהצוות המהמם ונדיר שגורם לקסם הזה לקרות. אנחנו מאמינים שקוסמטיקה טבעית ובריאה צריכה להיות זמינה לכולם במחירים שפויים. אנחנו גם מראים שאפשר לנהל עסק משגשג שהוא גם אנושי, חם, והוגן למשפחת העובדים, לסביבה, לחברה שסביבנו וללקוחות שלנו בצורה יוצאת דופן. בואו איתנו!

כבוד עמוק וכנה ללקוחות שלנו

יחס אנושי לעובדים ושותפות בחלוקת הרווחים

עסק ירוק ומתקדם סביבתית

מחירים הוגנים בלי פוזה

מוצרים טבעיים וטהורים באמת