טיפול טבעי בכינים – מסקנות לא צפויות

זיכרון ילדות מטושטש, טראומה מודחקת אם תרצו: כל היום בבית הספר הראש שלי מגרד. זה עינוי מטריף לא לגרד והבושה לגרד, הבושה… כל היום אני עסוק בשאלה הגורלית, האם לגרד או שאצליח להתאפק עוד קצת.

בערב, אחרי פרצוף האימים המלחיץ של אמא, אני יושב באמבטיה, ובכלל לא נעים לי. יש לי דלק בשיער ואימא שלי מסרקת אותי בעדינות המקסימאלית שאפשר להפיק ממסרק פלדה אינקווציוני. תוך כדי, אחי נכנס הביתה וגם הוא מגרד בראש; מד הלחץ עולה לתחום ההיסטרי. בשלב מסוים אני מתחיל לבכות ואת השאר אני כבר לא זוכר.

לא נעים

יש בהדבקה בכינים שילוב של אי נוחות מעצבנת, קושי רציני לפתור את הבעיה בצורה יעילה, הדבקות מחדש מחברים שלא מטפלים וברקע בושה של תחושת הזנחה הורית/ילדית פוטנציאלית. חלק מההורים יותר רגישים. התגובה היא סטרס מפתיע בעוצמתו ומלחמה כוללת, קונבנציונלית או לא – לא משנה. לילד שלי לא יהיו כינים, נקודה!

הצד השני בגישת ה-"זה חלק מהחיים, מה לעשות…" ופחות או יותר מתייאשים מלטפל בבעיה (ומדביקים שוב את כל הילדים בגן…).

אז לקראת פתיחת שנת הלימודים, ובעקבות פניות מלקוחות (ד"ש ליואב אגוזי ותודה שאתה קיים), חיברנו מדריך טבעי להתמודדות עם כינים.

מה קורה שם?

במוקדם או במאוחר הילדים יחזרו הביתה עם חבורת פולשים על הראש שלא משלמים ועד בית.

כינים הן פוריות פחד. כינה יכולה להטיל על הראש משהו כמו 7 ביצים ביום. כדי להטיל ביצים, הכינה הנקבה זקוקה ל"כין" (כינה בזכר?). יש כמובן מצב שבו כינה עברה לראש נקי בגפה, אבל היא בהריון מתקדם ומתכוונת להטיל בכיף על הראש אליו היא עברה לפני דקה. הביצים בוקעות תוך כשבוע והחגיגה מתחילה.

הידבקות בכינים מחייבת מגע פיזי בין שני ראשים. אין לכינים כושר קפיצה ולא רישיון טייס. המקסימום שהן יכולות זה לדלג בחינניות מראש לראש כשהראשים צמודים.

אגב, כינים מתות תוך 24 שעות או פחות אם הן לא על ראש אנושי. כך שהן אינן יכולות להתקיים על גבי חיות מחמד, שטיחים, ספות או בובות פרווה.

אוקיי, אז איך מטפלים?

נוהגים לטפל בכינים בשתי דרכים: הקלה והקשה.

הקשה (עד בלתי אפשרית בסוגי שיער מסוימים), היא סירוק השיער במסרק צפוף מאוד יום-יום. הקלה היא פשוט הרעלה המונית באמצעות תכשירי הדברה מדוללים.

נשמע מלבב ומעורר תקווה, נכון?

קצת אופטימיות, יש גם את מה שאנחנו מגדירים דרך האמצע השפויה, שננסה לשתף אתכם בה.

מה הבעיה? יש מלא תכשירים טבעיים!

הבעיה היא שמנסיונינו, אין תכשיר כזה שעובד באמת. הרבה מהם מועילים במידה מסוימת, חלקם יכולים להרחיק מעט את ההדבקה הבאה, אבל אין משהו שנותן פתרון בריא ומנצח. היינו מאוד רוצים לנקוב עכשיו בפתרון קסם בריא ויעיל – אבל אנחנו לא מכירים.

מה עם חמאת קוקוס, חומץ, רוזמרין ועוד עשרות הטכניקות הטבעיות שמסתובבות?

לצערנו גם רוב המידע שמסתובב על פתרונות טבעיים הוא או מוגזם או לא נכון.

נעשה סדר, יש כמה גישות טבעיות בסיסיות:

סירוק

למי שיש שיער קצר יחסית, חלק ולא צפוף מידי – סירוק הוא הפתרון הכי יעיל. מה שכן, חשוב להבין שלאחר הדבקה, צריך לסרק יום-יום. הסירוק לא משחרר את כל הביצים, וגם לא תופס את כל הכינים. כך שכל יום מוטלות עוד ביצים ובוקעות עוד ביצים. סירוק יום יומי יקטין את האוכלוסייה בכל סירוק, עד שאפשר להגיע למצב של ראש נקי לגמרי.

מרכך טבעי, חומץ ושמנים נוזליים כמו שמן זית, שקדים, חוחובה, סומסום וכ"ו עוזרים לגרום לסביבה חלקלקה לכינים ולביצים ומגבירים את אחוזי המעצרים. במקביל, הם מקילים על הסירוק הלא-סימפטי.

שומנים שניתן להמיס, ושמתקשים על השיער

הרעיון הוא להציף את השיער (שומן קוקוס, מרגרינה, וכ"ו) בשומן חמים מומס ולהמתין. בתיאוריה הוא מתקשה, לוכד את הכינים, ואז מסרקים את השומן המוקשה מהשיער עם כל הכינים אזוקות בתוכו. הבעיה פה היא שמדובר בטרחה מטורפת ולכלוך רציני. השיטה לא לגמרי יעילה, כי חלק מהכינים בורחות מהמעצר בכל זאת. ככה שעדיין צריך לעשות את זה יום יום ואחר כך לסרך את השיער במסרק כינים. מי שניחן במסירות אין קץ – יכול למצוא פה פתרון שאפילו מטפח את השיער.


לא מתאים לרוב לשיער ארוך או מתולתל.

הכבשן

אנחנו לא אוהבים את השיטה הזו כי היא מזיקה לשיער ולא נעימה בכלל. הרעיון הוא יום-יום להשתמש במייבש שיער כדי לייבש ולהרוג את הכינים בחום גבוה. כדי שזה באמת יעבוד, צריך להגיע לחום בכלל לא נוח בקרקפת ולייבש לשיער את הצורה. שימוש רגיל ונינוח במייבש (שגם הוא "לא משהו" למצב השיער), לא ישיג את התוצאה.


טיפול המנע – דחייה

תוך כדי הטיפול, וגם עם ראש נקי בסביבה עוינת, אפשר לנסות לדחות הדבקה נוספת באמצעות שמנים אתריים – הבולט שבהם הוא הרוזמרין. הרעיון הוא שהריח החריף של השמנים הנדיפים, שנועדו במקור להגנה על הצמחים מחרקים טפילים, גורם לכינים לבחור ראש אחר להתנפל עליו. השמנים לא קוטלים את הכינים.

הבעייתיות היא שמאחר שהשמנים נדיפים, צריך לחדש את הטפטוף כל כמה שעות. לא רצוי בטיחותית לתת לילדים קטנים גישה לשמנים אתרים. גם בלי זה, תראו לי ילד שיעשה את זה לבד בזמן הגן ואתן לו חטיף בננה אורגנית מיובשת ללא סוכר. חוץ מזה, זה לא 100% עובד, וגם הילד מסתובב עם ריח עז שעלול להתפרש כ"אות קלון: יש לי בעיה של כינים".

אם זה מוסכם על כל ההורים, ובמסגרת גן שבו הגננת מעורבות במיגור התופעה, ובדרך של כבוד והסכמה – אפשר לטפטף על כל הראשים בגן 2-3 טיפות כל כמה שעות, ולמזער את נדידת הפליטים מראש לראש בכל הגן.

מבחינתנו, השמפואים והתכשירים הכימיים הם לא אופציה לגיטימית. הם נוחים מאוד לשימוש ויעילים, אבל הם מכילים חומרי הדברה מאוד לא בריאים. דוגמאות? מלטיון, לינדן או פנוטרין, המשמשים בריכוזים גבוהים יותר להדברת מזיקים בחקלאות. לשמחתנו, גם בעיני רוב העולם התכשירים האלו הם כבר לא אופציה (כמו גם הנפט הנוראי והמסוכן של שנות העבר) והם בדרך להיכחד מהעולם.

אז מה כן?

אז כמו שאמרנו כבר, זאת הנקודה שבה היינו רוצה להציע תכשיר טבעי מחומר צמחי לחלוטין שהוא גם יעיל באמת. אבל אין לנו כזה. וגם אין כזה שאנחנו מכירים בשוק.

אנחנו יודעים שזה לא נשמע פוליטקלי קורטקט, אבל יש המצאה לא טבעית שאנחנו תומכים בה במקרה הזה. טיפול בסיליקונים. מדובר בתכשירים שמכילים כמעט אך ורק (92-96%) סיליקונים (לרוב דימיטיקון). המנגנון פשוט: הסיליקון מצפה את הכינה בקרום אחיד ואטום. הכינה, באופן מפתיע, לא נחנקת אלא מתפוצצת עקב אי יכולת להפריש נוזלים. מלבב.

בהקשר של מוצרי טיפוח, אנחנו מתנגדים לשימוש בסיליקונים. אין שום צורך בהם והם לא באמת עושים טוב לשיער ולקרקפת. האפקט שלהם הוא "אפקט סינדרלה" שבא והולך כלעומת שבא, ומשאיר את השיער במצב פחות טוב כל פעם. לא נפרט כאן כי זה לא הנושא.

אבל בהקשר הזה, עם האלטרנטיבות הבעייתיות – זה הרע במיעוטו. הוא נוח ונעים מאוד לשימוש, לא גורם לטראומות ילדות, יעיל מאוד, והוא לא רעיל כמו חומרי ההדברה. הסיליקון הוא חומר אינרטי ולא מזיק בהגדרה.

זה מתחיל להיות הפתרון המוביל היום, ויש כמה וכמה חברות ומותגים שמייצרות את אותו הרעיון. חפשו את סיליקונים ברכיבים ואת הכיתוב "ללא חומרי הדברה". שימו לב שלא עשו ערבוב של סיליקונים עם חומרים הדברה.

מה שכן, למי שרק יכול, אנחנו מאוד ממליצים על מניעה בעזרת שמנים אתרים וסירוק בכל פעם שמתחילים לזהות תנועה חשודה. זה יכול למנוע התנחלות של חבורה שתדרוש את שליפת הסליקונים.

אנחנו יודעים שזו לא השורה התחתונה שציפיתם מאיתנו, אבל אנחנו מקווים שהגישה הפרגמאטית תועיל ותאפשר גישור פרקטי בין הרצוי למצוי. מי שמוכן להשקיע ולהשתמש רק בטכניקות הטבעיות – מקבל את צל"ש מיכל סבון טבעי על לחימה אך ורק בדרכי שלום!

היי! אני מיכל, וזכיתי להיות חלק מהצוות המהמם ונדיר שגורם לקסם הזה לקרות. אנחנו מאמינים שקוסמטיקה טבעית ובריאה צריכה להיות זמינה לכולם במחירים שפויים. אנחנו גם מראים שאפשר לנהל עסק משגשג שהוא גם אנושי, חם, והוגן למשפחת העובדים, לסביבה, לחברה שסביבנו וללקוחות שלנו בצורה יוצאת דופן. בואו איתנו!

כבוד עמוק וכנה ללקוחות שלנו

יחס אנושי לעובדים ושותפות בחלוקת הרווחים

עסק ירוק ומתקדם סביבתית

מחירים הוגנים בלי פוזה

מוצרים טבעיים וטהורים באמת