פרופוליס

מה פרופיליס יודע לעשות?

  • הפרופוליס הורג ביעילות מדהימה חיידקים, פטריות ווירוסים.
  • פרופוליס יכול להיות יעיל כמו אנטיביוטיקה בחלק מהמקרים. יותר מזה, חיידקים לא מראים פיתוח עמידות לפרופוליס כמו לאנטיביוטיקה. פולקלורון קטן – במלחמת העולם השנייה הרוסים השתמשו בפרופוליס בהצלחה כשהפניצילין אזל.
  • לפרופוליס פעילות אנטיביוטית ונוגדת חיידקים הכוללת: חיידקי הסטרפטוקוקוס שעמידים לפניצילין, חיידקי הקולי העיקשים והסלמונלה המסוכנת. כמובן שצריך להיות תחת השגחה רפואית בכל המקרים הנ"ל וכ"ו.
  • פרופוליס משמש חומר נוגד דלקת ונוגד חימצון עוצמתי שפעילותו אפילו הוכחה מחקרית על סוגים שונים של סרטן.
  • מחקרים ונסיון של עוסקים מראים תוצאות מצוינות בטיפול בטחורים, כנראה בגלל הפלבנואידים ותכונות מחזקות רקמה וקפילרות.
  • פרופוליס מעורר ומזרז הגלדת פצעים חיצוניים ופנימיים ובעל תכונות מפחיתות כאבים מרשימות.
  • כמו כן, יש תוצאות מצוינות לטיפול עם פרופוליס בדלקות כרוניות של דרכי הנשימה אצל ילדים
  • לפרופוליס סגולות שיקום העור והרקמה מנוצלות לשיקום לאחר ניתוחים פלסטיים, לטיפול בפצעים וזיהומים חיצוניים ובשיקום מכוויות.
  • פרופוליס עוזר להחלמה של פצעי אולקוס בקיבה.
  • הפרופוליס מצוין לטיפול בכל זיהומי חלל הפה והגרון כולל אפטות, דלקת חניכיים, תחזוקת שיניים ודלקות גרון.

פרקטיקה

את הפרופוליס ניתן לצרוך באופן של משחה, תמצית או סירופ.

לא התגלתה כל רגישות תופעת לוואי או הרעלה מפרופוליס להוציא אנשים האלרגים לעקיצות דבורים ו/או דבש.

הפרופוליס נשמר היטב תקופה ארוכה. אמנם הוא מוצר הכוורת הנדיר והיקר ביותר אך סגולותיו הרבות והנפלאות הופכות אותו למוצר שווה בארון התרופות הטבעיות.

ניתן להשיג בבתי הטבע בצורה נוחה לשימוש או אצל כוורנים בצורה הגולמית.

העולם הוא מקום של הקשרים נפלאים. לפני כמה ימים היה אצלנו איש נפלא ומרתק – יענקל'ה היימן שמו. היום הוא עושה שמן זית אורגני מדהים – כך הוא הגיע אלינו – וגם יין בוטיק שזוכה לשבחים רבים. יצא לנו לדבר, תוך כדי שאיבת השמן הנפלא שלו מתוך החביות הגדולות שעל הטנדר שלו, על החיים ועל סבונים. הזכרתי את השימוש בדבש בסבון השיבולת שועל ודבש שלנו ובמשחת השפתיים שלנו. "דבש" הוא אמר, "זה בדיוק התחום שלנו". קצת התבלבלתי, לא מספיק 120 דונם זיתים ו-140 דונם כרמים? מסתבר שהוא עסק בכוורנות כמה עשורים טובים.

זום לסלון שלנו, שכנה שואלת על מקור השמן זית שלנו. סיפרנו לה על השמן החדש של יענקל'ה שבדיוק הגיע. "יענקל'ה היימן? מרמת הגולן?" היא התפלאה, "איזה מדהים! אתם לא מבינים איזה פרופוליס הוא עושה! שנים זו הייתה התרופה היחידה בבית שלנו. קצת של פרופוליס בגרון מיד שרואים איזו חזית התקררותית מתקרבת וזה פשוט נעלם! פלא פלאות!" היא כולה התלהבות. "משהו מיוחד" היא ממשיכה, "לפני כמה זמן קניתי פרופוליס מסחרי בבית מרקחת וזה לא זה, זה פרופוליס, אבל זה פשוט לא זה".

אז חשבנו הפעם לדבר קצת על פרופוליס. פרופוליס לא נמצא באף אחד מהמוצרים שלנו, אבל אנחנו פשוט "חולים" על בריאות טבעית, אז אנחנו לא מצליחים להתאפק.

"פרופוליס קשור לדבורים, או לדבש, או למשהו כזה…" וזה פחות או יותר מה שרוב האנשים יודעים על פרופוליס. בעשור האחרון הפרופוליס נחקר רפואית בהקשרים רבים, ובזכות כך, הוא מתחיל לתפוס תאוצה רצינית בשוק, ונמצא בכל חנות הטבע והבריאות. פרופוליס הולך ומתגלה מחקרית כיעיל למגוון רחב של מצבים רפואיים לא סימפטיים – מטחורים וטיפול בבעיות עור, דרך מאבק בזיהומים ועד אפילו התמודדות עם סרטן. התוצאות הקליניות בעצם מראות מה שהסבתות הרוסיות כבר יודעות עוד מימי איוון האיום, ומה שהיוונים והמצרים החשיבו בתור א'-ב'. כן, אפשר להגיד לדוקטור בפה מלא – אנחנו ידענו קודם!

מה זה בעצם פרופוליס?

פרופוליס הוא חומר צמיגי ושחור המיוצר על ידי דבורת הדבש משרף עצים ואבקות פרחים. בפרופוליס משולבים אנזימים מיוחדים של מערכת העיכול של הדבורה. התוצר הסופי מכיל רשימת מוזמנים ארוכה ומכובדת של מיטב המינרלים, השמנים האתריים, הפלבנואידים (חומרים נוגדי דלקת), חומצות אורגניות פעילות, ויטמינים מקבוצת B ועוד שאר ידוענים חשובים.

הפרופוליס מחזק מאד את מערכת החיסון והיום נעשים מחקרים רבים הבודקים את יכולתו לעזור במחלות אוטואימוניות. בינתיים הפרופוליס משמש לטיפול באלרגיות, חיזוק כללי למערכת החיסון ומניעה, נפרט שימושים פה בהמשך.

הפרופוליס הינו אנטיאוקסידנט חזק ומחקרים מראים תכונות אנטי סרטניות מבטיחות. אולי בעתיד הפרופוליס יוכל לשמש כמניעה ומרפא בעולם בו הסרטן הופך יותר ויותר קרוב הביתה.

סתם לידע כללי, אם תתקלו בזה בחידון מתישהו, בכוורת מדפן הפרופוליס את אזור ההטלה של המלכה ומגן עליו מזיהום ומחלה. כמו כל מלכה טובה, מלכת הדבורים גם חייבת קצת לבזבז את התקציבים של משרד האוצר הכוורתי על שימוש בפרופוליס לאטימת סדקים בכוורת והגנה מפולשים.