לעבור את הקיץ בשלום, אבל טבעי

מאת: סמדר אוקו ונועם לוי, "מיכל סבון טבעי"

הימים מתארכים ומתחממים, עת קציר בארץ והקיץ הארוך והלוהט של א"י לפנינו. הקיץ טומן בחובו הנאות של ים ואבטיח לצד טרדות של יתושים קרינה וזיעה. בכתבה שלפניכם ננסה לתת מענה פשוט וטבעי לטרדות הקיץ הנפוצות.

אז אחרי שקניתם מסנן קרינה, בדקתם שיש כובע והעלתם משמעותית את כמות השתייה – נשאר גם להצטייד בבקבוק של שמן אתרי לבנדר, ידיד הקיץ. הלבנדר דוחה יתושים, מטפל בעקיצות, גירודים, שריטות, פצעונים ופריחות. הוא גם מעולה בטיפול בכוויות וכוויות שמש ובאופן כללי מרגיע מצבי עור חמים ומגורים. אם תביאו לו עוד שותף או שניים, אתם מסודרים. ועכשיו ניכנס לפרטים.

יתושים, המכה המזמזמת של העונה החמה

חשוב לדעת שהטבליות, הסטיקים והנוזלים שמורחים על הגוף הם רעל נקי, שנספג לתוך גופנו דרך מערכת הנשימה והעור ומעיק על מערכות פינוי הרעלים והחיסון. לשם המחשה, אתם מוזמנים לעשות ניסוי ולראות מה הנוזלים דוחי היתושים (סנו-די ודומיו) עושים לצבע של קירות (טמבור וכ"ו) וזה יוציא לכם את החשק להשתמש בהם לתמיד.

לפני שחושבים מה כן אפשר למרוח שהוא בטוח ובריא, חשוב מאוד לבדוק:
א. את הרשתות בבית ולהחליף אם יש בהן חורים.
ב. לקנות לכל בני הבית כילות ללילה.
ג. לוודא שאין לנו שלוליות עומדות בסביבת הבית.

ובכל זאת תמיד כמה מזמזמים מצליחים להיכנס ויש גם זמנים שאנו שוהים מחוץ לבית. כאן באים השמנים האתריים לעזרתנו. יש מספר שמנים שהם דוחי יתושים וחרקים מעופפים, החשובים מביניהם הם לבנדר, ציטרונלה, עשב לימון, אקליפטוס ואקליפטוס לימוני.

אפשר לטפטף טיפה על דש הבגד והמכנס או על המצעים (השמנים האתריים מתנדפים ולא מכתימים) או לשים מבער בחדר.

עוד שיטה היא לקנות מיכל ריסוס עציצים ריק, למלאו במים, להוסיף שמן אתרי, לנער ולרסס את החדר. יתרון הלבנדר שאפשר להשתמש בו ללא הגבלה גם על ילדים קטנים והוא לא מגרה את העור.

אם רוצים למרוח שמן אתרי ישירות על הגוף רצוי אפילו את הלבנדר לדלל קצת. מערבבים בג'ל אלו וורה נקי או בשמן כגון שקדים או זרעי ענבים בריכוז של 10% למבוגרים ו- 5% לילדים קטנים (1 cc = 20 טיפות) ומורחים חופשי.

מתכון לשמן למריחה להרחקת יתושים וחרקים עוקצים
90 מ"ל שמן שקדים/זרעי ענבים/זית/סומסום
60 טיפות שמן אתרי עשב לימון (לילדים: 30 טיפות)
60 טיפות שמן אתרי אקליפטוס (לילדים: 30 טיפות
80 טיפות שמן אתרי לבנדר (לילדים: 40 טיפות)

אם אין לכם אחד מהשמנים האתריים או שאתם רוצים להשתמש בשמן אתרי אחר שהומלץ, אפשר להחליף אחד מהשמנים, לגרוע או להוסיף, העיקר שסך הכול הטיפות יהיה 200 למבוגרים או 100 לילדים (10 מ"ל למבוגרים/5 מ"ל לילדים)

ואם בכל זאת נעקצתם

טיפה של שמן לבנדר נקי תרגיע את הגירוד ותפזר את הנפיחות.
הקיץ הוא תקופה לא רק של יתושים אלה גם של חרקים שונים (דבורים צרעות, עכבישים), רמשים ומדוזות שכולם יכולים לעקוץ או לצרוב.

שמן אתרי עץ התה מרגיע, משכך כאב ונוגד רעלים ואלרגיה. הוא מותר בשימוש ישיר על העור ואפשר לטפטף אותו על כל עקיצה או צריבת מדוזה להרגעה ופיזור הרעל. השמן אינו תחליף לטיפול רפואי במקרה של עקיצה מסוכנת או הופעת אלרגיה קשה לעקיצה אבל גם במקרים כאלה יכול להוות עזרה ראשונה עד הגעה לטיפול רפואי.

אימת השפשפת

עוד תופעת קיץ היא שפשפות ופריחות. שפשפות נוצרות בד"כ כתוצאה של שילוב בין חום, רטיבות ושפשוף של עור בבגד. אם זו שפשפת קלה אפשר לשים קצת לבנדר ולהקפיד שהמקום יהיה יבש ושהבגדים יהיו מבדים קלים, רכים וטבעיים. בדים סינטטיים או עבים כמו ג'ינס לא מאפשרים לעור לנשום, מגבירים הזעה וריחות ומשפשפים מכאנית את העור.

אם השפשפת גדלה ומאדימה כנראה שהתיישבה פטרייה במקום ואז יש להחליף את הלבנדר בעץ התה. אם הנטייה לשפשפת היא כרונית (בד"כ בין הירכיים או בתי השחי) פזרו מעט סודה לשתיה באופן קבוע על המקום, הסביבה הבסיסית לא תאפשר התרבות חיידקים ופטריות אוהבות חומציות.

פריחות חום

לעתים קרובות, הזיעה והחום יכולים ליצור פריחות חום, במיוחד אצל ילדים קטנים. שמן לבנדר מדולל בתוך בסיס של שמן קלנדולה ירפא את הפריחה וימנע הופעת דלקת שעלולה להופיע כשלב שני. אם זה לא עזר, הוסיפו קמומיל רומאי ללבנדר ואין פריחה שתעמוד בפני השילוב הזה.

על הדרך: שמן קלנדולה – לקנות או לעשות?

שמן קלנדולה אפשר לקנות מוכן או להכין לבד.
שמן הקלנדולה הוא יקר יחסית לקנייה, אבל מי שיש תינוקות ופעוטות בבית ימצא לו שימושים רבים ונפלאים ולכן חבל לוותר עליו. (למי שרוצה, יש לנו שמן קלנדולה איכותי מאוד על בסיס שמן שקדים).

מתכון להכנת שמן קלנדולה בבית

א. כדי להכין לבד, מבשלים שמן מכבישה קרה (כמו שקדים, זית, סומסום וכד') על סיר כפול (סיר אחד עם מים ומעליו סיר קטן יותר עם השמן). מוסיפים פרחי קלנדולה כך שימלאו את השמן מבלי לבלוט מעליו, ומבשלים במשך שעתיים.

ב. אחרי צינון צריך לסנן ואז להעביר לכלי זכוכית.
ג. אפשר לקחת בכל פעם כמות קטנה ולהוסיף לה שמנים אתריים לפי הצורך.

לפעוטות אין צורך ביותר מ-2-3% שמן אתרי ביחס לשמן קלנדולה.

מתכון לשמן קלנדולה לטיפול בפריחות חום


10 מ"ל שמן קלנדולה שקניתם או הכנתם (בערך כף רגילה מלאה או בקבוקון שמן אתרי ריק)
10 טיפות שמן אתרי לבנדר (5 טיפות לילדים)
2 טיפות שמן אתרי קמומיל רומאי. (טיפה אחת לילדים)