מה היא סודה קאוסטית (נתרן הידרוקסיד)? האם היא לא מסוכנת? האם היא לא הופכת את הסבון שלכם ללא טבעי ולא בריא?

אנשים רבים מוטרדים מהשימוש שעושים בסודה קאוסטית בתחום הסבונים הטבעיים. אנחנו חושבים שראוי ונכון מאוד שכל צרכן יבדוק, ידע ויבין בדיוק את הרכב ומהות המוצר שהוא צורך, ובפרט במוצרי קוסמטיקה, משום שכל כך נפוץ בתעשייה שימוש ברעלים נוראיים בפיקוח מינימאלי. חברות קונבנציונליות רבות, מסיבות של בצע כסף, מנסות לעיתים קרובות להמעיט בחשיבות הנזק שבמרכיבים או בתהליכים שלהן. חשוב לנו לא לנהוג כך, ולדון בכנות בכל מרכיב ובכל תהליך.

סודה קאוסטית היא אכן חומר בסיסי מאוד מסוכן. בצורתה המרוכזת היא תוקפת וממיסה שומנים וחומרים אחרים (כגון אלומיניום) בצורה אגרסיבית מאוד, ולכן היא נחשבת, בצדק, כימיקל מאוד מסוכן. כמו כן, יש לסודה הקאוסטית תפקיד מרכזי בהרבה מהתעשיות הנוראיות ביותר, ובכללן – כבסיס כללי בכל התעשייה הכימית בעל מגוון שימושים רחב בעידוד כל מיני ריאקציות, תעשיית הנייר, כפותח סתימות בביובים, מסיר צבע וכן הלאה.

מאידך, החשש מסודה קאוסטית בשימושה בעת יצור סבון בעבודת יד אינו מוצדק, לעניות דעתנו.

יש כמה דברים שצריך לדעת על החומר כדי להבין למה לדעתנו אין שום מניעה מוסרית או סביבתית להשתמש בסודה קאוסטית בעת הכנת סבון.

תהליך יצור לא מסוכן

תהליך הייצור של הסודה הקאוסטית נעשה על ידי העברת זרם חשמלי בתמיסת מלח שולחן רגיל (NaCl) דרך ממבראנה מיוחדת. זאת אומרת שחומר הגלם לייצור שלה תמים ביותר מבחינת נזקים סביבתיים, ותהליך הייצור עצמו גם לא מייצר שפכים או פסולת מסוכנת לסביבה. מהתהליך יוצאים גם כל מיני חומרים לא נעימים, כגון כלור, אבל אף אחד מהם אינו תוצר לוואי שנשפך לסביבה כתוצאה מייצור הסודה הקאוסטית, אלא חומר כימי שהיו מייצרים אותו באותו אופן גם ללא הצורך בסודה קאוסטית.

סודה קאוסטית היא לא רעל

הסודה הקאוסטית היא בסיס מאוד חזק, אך זו התכונה היחידה המסוכנת שלה. למעשה היא לא רעילה כלל. כאשר מערבבים אותה עם חומצה כלשהיא לרמה בה הבסיסיות שלה מנוטרלת, התוצאה אינה רעילה בכלל. אנחנו לא אומרים שזה חומר בריא ונעים, אבל הוא גם לא רעיל במהותו.

רק כדי שתהיו בתמונה, משתמשים בתמיסת סודה קאוסטית (אנחנו יודעים שזה מפחיד ולא משמח לשמוע) בתחום האפייה ליצירת קרום פריך ללחמים ובייגלים, לצביעת נודלס לצבע צהבהב, לייצור שוקולד ואבקת קקאו, משקאות קלים, ריכוך זיתים, והסמכת גלידה – אלו רק חלק קטן מהדוגמאות. המסקנות הן שתיים – חייבים לברוח מאוכל מעובד, ושסודה קאוסטית היא לא רעל, אלא בסיס מאוד חזק.

איך זה קשר לסבון

התהליך הכימי בעשיית סבון מורכב ופשוט בו זמנית. תערובת שמנים (זית, קוקוס, דקל, קיק, אבוקדו, שקדים וכן הלאה) משולבת עם תמיסת סודה קאוסטית. השמנים חומציים בטבעם ("חומצות שומן"), ונוצרת תגובה עם הבסיסיות של הסודה. בשילוב עם ערבול מתמיד, מתפרקים השמנים ע"י הסודה, אשר במקביל מנוטרלת ומתפרקת לחלוטין בתהליך.

התוצאה היא הקסם שנקרא סיבון (ככה אנחנו קוראים לזה לפחות) או saponification בלעז. השילוב מסמיך והופך לאחר כמה שעות בתבנית לסבון ראשוני. אם היצרן יודע מה הוא עושה, הנוסחא מאוזנת וכל הסודה מתפרקת לחלוטין ובסבון נשאר "עודף" של חמישה עד עשרה אחוזים של שמנים במצבם הטבעי שנועדו לטפח ולהזין את העור. למעשה, בסבון הסופי אין שום סודה קאוסטית כלל, כי היא פירקה את השמן והתפרקה בעצמה בתהליך.